AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

İran cumhurbaşkanı Malta ile karşılıklı saygı ve ortak çıkarlara vurgu yaptı

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ruhani, İran’ın başka ülkelerle ilişkilerinin esasını, karşılıklı saygı ve ortak çıkarın teşkil ettiğini belirtti.

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani Malta’nın yeni Tahran Büyükelçisi Josef Mangifon’u kabul ettiği görüşmede, Malta’nın uygun coğrafi ve turistik merkezlerine sahip bir ülke olduğunu hatırlatarak, İran ve Malta’nın ekonomi, kültür ve siyaset başta olmak üzere muhtelif alanlarda geniş çaplı işbirliği içine girebileceğini ifade etti.

İki ülkenin doğal ve kültürel cazibelerinden, insanların yararlanması için gereken imkanların sağlanması gerektiğinin altını çizen Ruhani, Malta’nın kapasite ve fırsatlarının İranlı yatırımcılara tanıtılmasının, ikili ilişkilere ivme kazandırabileceğini ifade etti.

İran Cumhurbaşkanı, Akdeniz’in güneyi ve doğusu başta olmak üzere dünyanın muhtelif noktalarının bugün terörizm belasına uğradığına işaretle, bu şartlar atlında bölge ülkelerinin terörizmle mücadele için daha yakın işbirliği yapmasının gerektiğini, bu sorunun bütün ülkelerin ciddi iradesi ve ortak işbirliğiyle bertaraf edilebileceğini kaydetti.

Malta’nın yeni Tahran Büyükelçisi Josef Mangifon de görüşmede güven mektubunu İran Cumhurbaşkanı’na teslim etmenin ardından İran’ın nükleer müzakerelerdeki başarısını kutladı.

Malta Büyükelçisi, İran halkının diyalog için gereken irade ve mantığa sahip olduğunu ortaya koyduğunu belirterek, ikili işbirliği vurgu yaptı.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Haziran 2024 (36) içerik yüklenmiştir.