HaberlerİranOrtadoğu

İran cumhurbaşkanı: Müzakerelerdeki başarı milletin birliğindendir

İran cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İran’ın nükleer müzakerelerdeki başarısının aslında İran milletinin birliğinin bir sonucu olduğunu söyledi.

Ruhani dün Tahran’da yerli ve yabancı basın mensuplarıyla düzenlediği basın toplantısında, İran milletinin nükleer müzakereler sırasında güzel bir koordine ve hareketle zafere erdiğini belirterek, bunun tek sebebinin milli vahdet olduğunu söyledi.

İran cumhurbaşkanı, nükleer anlaşmayla İran’ın savunma gücünün azalmayacağını belirtirken, nükleer müzakerelerden hedeflerinin gerçekte İran aleyhinde haksız ve asılsız ithamların ortadan kaldırılması ve İran’ın faaliyetlerinin barışçı olduğunu göstermek olduğunu ve bunda da başarılı olduklarını söyledi.

Ruhani, hükümetin başta Arabistan olmak üzere Arap ülkeleriyle ilişkileri geliştirmeye yönelik çalışmalarına da işaretle, nükleer anlaşmanın, İran’ın nükleer çalışmalarında kuşkuları ve kaygıları olan ülkelerde güvene sebep olduğunu belirtirken onların zaten İran’ın nükleer silah peşinde olmadığını da bildiklerini söyledi.

Ruhani, Yemen konusunda İran ve Arabistan arasında bakış açısının farklı olduğunu da belirtirken, Yemen’e yönelik bombardımanların ve saldırıların sürmesinin, insanların öldürülmesinden bir başka sonucunun olmayacağını belirterek, ülkelerin içişlerine müdahale anlayışıyla hedeflere de ulaşmanın mümkün olmayacağını söyledi.

İran cumhurbaşkanı, Yemen halkını büyük bir millet olarak nitelerken, Arabistan’ın Yemen’de saldırı ve cinayetlere son vermesi gerektiğini ve bölgesel sorunları çözmek için İran ile ilişkileri geliştirmesi yönünde gerekli ortamı hazırlaması gerektiğini söyledi.

Ruhani, İran’ın, Rusya, Çin, Hindistan ve diğer bölge ülkeleriyle ilişkileri geliştirmeye önem verdiğini hatırlatarak, İran ve Çin ilişkilerinin gelişmekte olduğunu ve İran’ın Erak Ağır Su Reaktörünün Çin tarafından ve bu arada 5+1 grubu ülkeleri arasından muhtemelen Amerika tarafından ileri teknolojiyle çalıştırılacağını söyledi.

İslami İran cumhurbaşkanı, nükleer anlaşmadan sonra bazı batılı ve siyonist yetkililerin İran aleyhindeki tehditlerine de temasla, İran’ın her türlü tehdide karşı koymak için hazırlıklı olduğunu söyledi.

Ruhani, İranofobi projesinin artık işe yaramaz ve çökmekte olduğunu da belirterek, İran’ın dünya genelinde kendi konumunu elde ettiğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Eylül 2021 (16) içerik yüklenmiştir.