HaberlerİranOrtadoğu

İran Cumhurbaşkanı Özel Kalem Müdürü: Nükleer müzakere dosyası asla yeninden açılmayacak

İran Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü, İran’ın füze progrmı ve savunma gücüyle ilgili herhangi bir müzakerenin söz konusu olmadığını vurguladı.

Bugün gerçekleşen bakanlar kurulu toplantısı sırasında basın mensuplarına konuşan İran Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü Mahmut Vaizi, İran ile 5+1 grubu arasında nükleer müzakerelerin tamamlanmış olduğunu ve asla yeniden açılmayacağını vurguladı.

ABD ile AB’nin birlikte oluşturduğu nükleer anlaşmayı düzeltmeyi amaçlayan çalışma grubuna işaret eden Vaizi, “Bu anlaşmayla ilgili İran devleti, hükümeti ve Dışişleri Bakanlığı’nın tutumu aynıdır ve bize göre bu anlaşma hiçbir koşul altında veya herhangi bir isimle yeniden görüşülmeyecektir. Bu meseleyi defalarca ilgili taraflara bildirdik” ifadelerini kullandı.

Vaizi, sözlerini şöyle sürdürdü: Çin, Avrupa Birliği ve Rusya ile müzakerelerde bulunduk. Onlar nükleer anlaşma devam ederse aynı çerçevede olması gerektiğini vurguladı. Dolayısıyla böyle bir çalışma grubunun oluşturulması bizim açımızdan önemli değil.

Fransa Dışişleri Bakanı’nın İran ziyaretinde füze başlığı üzerinde müzakere yapmayı amaçladığına yönelik iddialar hakkında, Vaizi şu açıklamalarda bulundu: Kesinlikle hiçbir ülkeyle savunma kapasitelerimiz konusunda görüşmeyeceğiz. Bunlar iç mesele olduğu için kendimiz karar vereceğiz. Füze kapasitesi de dahil olmak üzere her alanda gücümüzü geliştirmek amacıyla hiç kimseyle pazarlık yapmıyoruz.

Mahmut Vaizi ayrıca , İran’ın füze programı ve savunma gücüyle ilgili herhangi bir müzakerenin söz konusu olmadığının altını çizdi.

Başa dön tuşu
Bugün 31 Temmuz 2021 (25) içerik yüklenmiştir.