HaberlerDünyaİranOrtadoğu

İran Cumhurbaşkanı Reisi: Biz İnsan Haklarını savunuyoruz, Batı ise sanık konumunda 

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Horşid Medya Festivalinin katılımcılarıyla yaptığı toplantıda; “Bugün biz insan haklarını savunan konumdayız, Batılılar da sanık konumunda, onların insan haklarını nasıl yok ettiklerinin cevabını vermeleri gerekiyor.” dedi. 

İran Cumhurbaşkanı Ayetullah Reisi bu sabah Horşid Medya Festivalinin katılımcılarıyla yaptığı toplantıda şunları söyledi: Bu toplantılar tüm özgür ve bağımsız medya için sinerji, ortak düşünce ve işbirliği yönünde etkili olabilir. 

Cumhurbaşkanı Reisi sözlerine şöyle devam etti: Allah erkeğe pek çok kapasite verdiği gibi, kadına da pek çok kapasite vermiştir ki, toplumdaki temel kurum olan ailenin kapasitelerinin gelişmesinde kadınların rol oynaması sağlanmalıdır. 

Reisi şunları ekledi: İslam Cumhuriyeti, Batı’nın kadınları bir araç olarak kullandığına inanıyor. İslam Cumhuriyeti’nin kadına bakışı ne Batılı bir araçsal bakış açısıdır ne de ev hanımı olarak görülmesi gereken bir bakış açısıdır ve bir bakıma statik bir kadın görüşü olan üçüncü bir görüştür ve kadınlar toplum inşa edicilerdir. Ailede önemli bir rol oynar ve sosyal konularda etkili bir figürdür. 

Ayetullah Reisi şunları söyledi: Bugün Batılılar, kadın hakları konusunu bağımsız ülkelere baskı yapmak için bir araç olarak kullanıyorlar, aslında kadın haklarından ya da insan haklarından yana değiller. 

Reisi şunları vurguladı: Bugün biz insan haklarına sahip çıkıyoruz, Batılılar da suçlanıyor; İnsan haklarını nasıl ihlal ettiklerine dair sorulara cevap vermeleri gerekiyor. Bugün herkes Amerika’nın Afganistan’daki 20 yıllık varlığının savaş ve yıkımdan başka bir şey getirmediğini biliyor.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Aralık 2023 (6) içerik yüklenmiştir.