HaberlerDünyaİranOrtadoğu

İran Cumhurbaşkanı Reisi: Tahran ve Moskova’nın ekonomik ilişkileri, güçlenerek gelişiyor

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Seyyid İbrahim Reisi, Rusya Federasyonu Federal Meclisi Devlet Duması Başkanı Vyacheslav Volodin ile Pazartesi günü yaptığı görüşmede, Tahran ile Moskova arasındaki ekonomik ilişkilerin sürekli güçlenerek ilerlediğini vurguladı.

İranpress Haber Ajansının raporuna göre Reisi bu görüşmede Tahran ve Moskova’nın kapasitelerini kullanmasının, iki ülkenin çıkarlarını sağlamanın yanı sıra bölgesel çıkarlarını da oluşturabileceğini söyledi.

Tahran ve Moskova’nın ekonomik ilişkilerinin sürekli güçlendirildiğini ve geliştirildiğini belirten Cumhurbaşkanı Reisi, “iki ülke ticaret, enerji, transit ve ulaşım gibi çeşitli alanlarda genişleyen işbirliği alanında etkinleştirilebilecek çeşitli ve çok sayıda kapasiteye sahiptir.” dedi.

Reisi ayrıca İran İslam Cumhuriyeti’nin Rusya ile varılan anlaşmaların tam olarak uygulanmasını takip ettiğini ifade ederek, iki tarafın kapasitelerinin birbirini tamamlayabileceğini ve bunların kullanılmasının iki ülkenin çıkarlarını güvence altına almanın yanı sıra bölgesel faydalar da oluşturabileceğini sözlerine ekledi.

Volodin bu görüşmede, cumhurbaşkanı Reisi’nin bölgesel ve komşuluk ilişkilerini güçlendirme konusundaki tutumlarının iki ülke arasındaki işbirliğinin genişletilmesi için kolaylaştırıcı olarak değerlendirerek “Rusya da İran İslam Cumhuriyeti ile etkileşim düzeyinin yükseltilmesi konusunda aynı yaklaşım ve görüşe sahiptir ve Moskova’nın öncelikleri, iki ülke liderlerinin iradesine dayalı olarak işbirliğinin sürekli geliştirilmesi için çaba sarf etmektir.”dedi./

Başa dön tuşu
Bugün 08 Şubat 2023 (18) içerik yüklenmiştir.