HaberlerİranOrtadoğu

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, bazı ülkelerin yeni Tahran büyükelçilerini kabul etti

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani bugün, Finlandiya, Sri Lanka ve Tanzanya’nın yeni Tahran büyükelçilerini kabul ettiği görüşmelerde ikili münasebetlerin geliştirilmesine vurgu yaptı.

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani; Finlandiya Büyükelçisi Kejio Norvanto’nun güven mektubunu kabul ettiği görüşmede iki ilkenin ilişkilerinin gelişmekte olduğunu belirterek, Tahran-Helsinki’nin ticari, iktisadi, ekonomik ve siyasi münasebetlerinin geliştirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Ruhani görüşmede, iki ülkenin sanayi ve bilim alanındaki ilerleme ve kabiliyetlerine işaretle, İran ve Finlandiya’nın bilim ve teknoloji işbirliğinin geliştirilmesinin önemli olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı, İran’da yatırım için iyi kapasitenin olduğunu belirterek, Finlandiya yatırımcıların İran’a yatırım yapabileceğini kaydetti.

Görüşmede Finlandiya’nın yeni Tahran Büyükelçisi de, Finlandiya’nın büyükelçisi olarak İran İslam Cumhuriyeti’nde bulunmasından onur duyduğunu, Tahran-Helsinki münasebetlerinin iyi geliştiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Ruhani, Seri Lanka’nın yeni Tahran Büyükelçisi’nin güven mektubunu kabul ettiği görüşmede; ikili işbirliği ve münasebetlerin her alanda gelişmesi için iki hükümetin kararlı olduğunu kaydetti.

Ruhani, İran’ın Sri Lanka ile ticaret, ekonomi, bilim ve kültür alanlarında ilişkilerini güçlendirmeye hazır olduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı, İran ile Sri Lanka arasında bankacılık münasebetlerinin ikili ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesi için güçlendirilmesini temenni etti.

Sri Lanka’nın Tahran Büyükelçisi Um Şerif Enis da görüşmede, İran ile Sri Lanka’nın kültür, siyaset, ticaret ve ekonomi alanlarındaki eski münasebetlerine temasla, ikili münasebetlerin daha fazla geliştirilmesi için çaba gösterilmesine vurgu yaptı.

Sri Lanka’nın Tahran Büyükelçisi İran ile münasebetlerin geliştirilmesinin Sri Lanka’nın Sri Lanka’nın dış politikasının önceliğinde olduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani bugün ayrıca Tanzanya’nın yeni Tahran Büyükelçisi Mübarek Nasır Mübarek’i kabul ettiği görüşmede, Tanzanya’nın Afrika kıtasının doğusuna bağlanmak için önemli kapı sayıldığını belirterek, iki ülkenin münasebetlerinin geliştirilmesinin bölgesel öneme sahip olduğunu vurguladı.

Tanzanya’nın Tahran Büyükelçisi da görüşmede, ülkenin İran ile siyasi ve ekonomik münasebetlerinin geliştirilmesi için büyük önem verdiğini belirterek, İran İslam Cumhuriyeti’nin enerji başta olmak üzere bilim ve teknoloji alanlarında çok iyi kazanımlara sahip olduğunu kaydetti. İran’ın muhtelif alanlarındaki deneyimlerinden yararlanmak istediklerini ifade etti.

Başa dön tuşu
Kapalı