HaberlerİranOrtadoğu

İran Cumhurbaşkanı Ruhani: Hiçbir süper güç bizim için karar veremez

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani bugün 21. Devrim Muhafızları Yetkilileri ve Komutanları Genel Kurulu’nda bir konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı Ruhani burada yaptığı konuşmada Mukaddes Savunma Günü ve Devrim Muhafızları’nın Hava, Kara ve Deniz Kuvvetleri’nin kuruluş yıldönümüne işaret ederek “Devrim Muhafızları ve diğer Silahlı Kuvvetleri’miz İslam İnkılabı’ndan sonra farklı evrelerde İslam İnkılabı, istiklal ve toprak bütünlüğümüzü korumak için büyük görevler üstlenmişler” diyekonuştu.

Milli Güvenlik Yüksek Konseyi’nin İslam İnkılabı, devlet ve toprak bütünlüğü korumak için kurulduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Ruhani “Bu tür görev Ordu’ya da aittir. Anayasa’mıza göre istiklal ve toprak bütünlüğümüzü koruma görevi bütün kurum ve kuruluşların sorumluluğu arasındadır” diye hitap etti.

Beraber olmalıyız

Bütün herkesin yan yana ve beraber olması gerektiğinin altını çizen Cumhurbaşkanı Ruhani “İslam İnkılabı’nın en büyük kazancı İslam Cumhuriyeti devletini korumaktı. Biz İslam İnkılabı ile hükümetin arasını açamayız” diye belirtti.

İmam Humeyni’nin ‘Devleti korumak herşeyden önemlidir’ cümlesine atıfta bulunan Cumhurbaşkanı Ruhani “İslam Cumhuriyeti devleti İslam İnkılabı’nın ürünüdür. İslam İnkılabı kendi içinde istiklal, özgürlük ve İslam Cumhuriyeti’ni barındırıyor” diye vurguladı.

Siyasi açıdan tamamiyle bağımsızlığa kavuştuklarını da dile getiren Cumhurbaşkanı Ruhani “Yabancı güçlerin bizim için karar verdiği dönemleri çoktan ve tamamen atlatmışız. Bugün artık hiçbir süper güç bize hüküm süremez. Başka bir deyişle hiçbir güç ne bize hüküm sürebilir ve ne de bizbuna izin veririz” diye ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Kasım 2021 (13) içerik yüklenmiştir.