AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

İran Cumhurbaşkanı Ruhani: İran ve İrlanda arasındaki ilişkiler geliştirilmeli

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İrlanda’nın yeni İran Büyükelçisi’ni kabul ettiği görüşmede İran ve İrlanda’nın bölge sorunları konusunda ortak görüşlere sahip olmasına değinerek, “İran ve İrlanda arasındaki ilişkilerin artırılması terörizm ve şiddetle mücadelede çok önemlidir. Çünkü terörizm sorununa sadece hükümetler arasındaki görüşmeler ve ilişkilerin artırılması yoluyla bir çözüm bulunur” dedi.

İran ve İrlanda arasındaki kültürel, ekonomi, ticaret ve bilimsel alanlardaki işbirliğinin geliştirilmesi gerektiğine vurgu yapan Ruhani, İrlanda’nın yeni İran Büyükelçisi’nin de bu hususta yardımcı olabileceğini söyledi.

İran ve İrlanda arasındaki ikili işbirliğine de değinen İrlanda’nın yeni İran Büyükelçisi Brendan Ward da bu görüşmede İran İslam Cumhuriyeti’nin bölgede büyük rol oynadığını belirterek, İran’ın Nükleer Anlaşma’dan sonra da bölge sorunlarını çözmede daha büyük rol oynayacağını ifade etti.

Brendan Ward, İrlanda’nın terörizm sorununa maruz kalan bir ülke olduğunu da kaydederek, İrlanda’nın İran ve bütün dost ülkelerle terörizmle mücadele konusunda her türlü işbirliğine hazır olduğunu ve İran ve İrlanda arasındaki ilişkilerin önceden daha çok geliştirilmesi gerektiğini vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.