AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, İsviçre’ye gitti

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani İsviçre ve Avusturya’yı kapsayan Avrupa turuna çıktı. Ruhani Bern’de İsviçre yetkilileriyle görüşecek.

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İsviçre ve Avusturya ziyaretleri öncesi Mehrabad havaalanında yaptığı açıklamada, Amerika’nın uluslararası hukuk ve kurallara aykırı olarak KOEP’tenn çıktığını belirterek, Kapsamlı Ortak Eylem Planına (KOEP) taraf Rusya, Çin, 3 Avrupa ülkesi ve AB’nin anlaşmanın Amerika olmadan ayakta kalması için çabaladıklarını söyledi.

Ruhani, ‘’Onlar KOEP’in kalmasının bölge, dünya ve herkesin yararına olduğunu düşünüyorlar ve bundan dolayı Amerika’yı 2231 nolu BM Güvenlik Konseyi bildirisine rağmen, KOEP’ten çıkmasından dolayı mahkum ediyorlar’’ dedi.

İsviçre ve Avusturya ziyaretlerinin KOEP’in geleceği ve AB ile anlaşmalar için iyi bir fırsat olduğunu ifade eden Ruhani, ‘’Avusturya dünden itibaren AB’nin dönem başkanlığını yürütmekte ve bu müzakerelerde o ülke yetkilileri ile AB dönem başkanı sıfatı ile müzakerelerde bulunacağız’’ dedi.

Avrupa’nın gelecek günlerde İran’a bir öneri paketi sunacağını ifade eden Ruhani, ziyarette bu paket ile ilgili de görüşmelerde bulunacağını söyledi.

Bölge ve dünya konuları ile ilgili de İsviçre ve Avusturya’da müzakereler yapılacağını ifade eden Ruhani, geçmişten bazı bölgesel konularda Avrupa ile müzakereler yapıldığını, Yemen’in bu konulardan biri olduğunu ve bu ziyarette de bu konunun müzakere edileceğini söyledi.

İran’ın bu iki ülke ile işbirliklerine değinen Ruhani, nükleer müzakerelerin genelde bu iki ülkede yapıldıklarını ve bu iki ülkenin müzakerelerin yapılması için iyi şartlar hazırlanmasına çalıştıklarını söyledi.

İsviçre ve Avusturya Cumhurbaşkanlarının geçen sene İran’a yaptıkları ziyaretleri hatırlatan Ruhani, ‘’Biz Avrupa’nın tamamı, AB ve özellikle geçmişten iyi ilişkilere sahip olduğumuz ülkelerle ilişkilere çok önem veriyoruz’’ dedi.

İran’ın İsviçre ve Avusturya ile ilişkilerinin arttırılması için bir çok kapasite mevcut olduğunu ifade eden Ruhani, ziyaret esnasında, sanayi, ticaret, tıp, yeni teknolojiler, su kaynaklarının yönetimi hususlarında anlaşmalar imzalanacağını söyledi.

Ruhani’ye İsviçre ve Avusturya ziyaretinde Dışişleri Bakanı Mohammad Cevad Zarif, Sağlık Bakanı Hasan Haşemi, Cumhurbaşkanı Bilim ve Teknoloji Yardımcısı Sorena Settari, üst düzey siyasi ve ekonomik bürokratlar ve özel sektör temsilcileri eşlik etmektedir.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Şubat 2024 (21) içerik yüklenmiştir.