AsyaHaberlerİranOrtadoğu

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, Japonya Başbakanı ile görüştü

İran ajansının haberine göre, Japonya Başbakanı Shinzo Abe ile görüşen İran Cumhurbaşkanı, iki ülke arasındaki olumlu ilişkilere dikkat çekerek, “Tahran, Tokyo ile tüm alanlarda ve özellikle bilim, teknoloji, ekonomi ve çevre alanlarındaki işbirliklerini arttırmak isteğindedir. Birçok Avrupa ve dünya ülkesi İran piyasalarında çalışmalar gerçekleştiriyorlar. Japonya da İran ile ekonomik işbirliği yapma fırsatından yararlanabilir. Ayrıca Tahran ve Tokyo arasındaki çevre işbirlikleri, hava kirliliği ve sahil suları kirliği alanlarında yapalacak ortak çalışmalar ile daha da derinleşebilir” dedi.

Terör ve aşırıcılık ile mücadele edilmesi gerektiğini de vurgulayan Ruhani, “Bölgedeki terörün en önemli kökenli, yoksulluk ve gelişmemişliktir. İran ve Japonya, bölge ülkelerinin gelişimi için işbirliği yapabilir ve ortak ekonomik çalışmalar ile, yoksulluğun azalması için olanak sağlayabilirler” dedi ve Yemen halkının insani ve ilaç yardımlarına büyük ihtiyaçları olduğunu belirterek, sözlerine “Dünyanın her bölgesinde istikrar ve barış kurulması, tüm dünyanın yararına ve aksine, çatışma ve huzursuzluk, tüm dünyanın zararına olacaktır. İran, bu düşünce ile her türlü işbirliğini ilgi ile karşılayacaktır” diye ekledi.

Japonya Başbakanı Shinzo Abe ise bu görüşmede Tokyo’nun da ikili ilişkilerin gelişimini ilgi ile karşılayacağını belirterek, “İki ülke arasındaki insani, çevre ve uyuşturucu ile mücadele işbirlikleri devam ediyor ve bu tıp alanında da ortak çalışmalar gerçekleşmesini istiyoruz” dedi

Abe, İran halkının bölgedeki yapıcı rolüne de dikkat çekerek, İran ve Japonya arasında bölgesel ve uluslararası görüşmelerin devam etmesi gerektiğini vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.