HaberlerİranKuzey AmerikaOrtadoğu

İran Cumhurbaşkanı Ruhani: KOEP’in devamı tüm tarafların taahhütlerindeki dengeye bağlıdır

İslami İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İran milleti hukukunun Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) çerçevesinde temin edilmemesi halinde İran’ın KOEP’te kalmasının bir anlamı olmayacağını belirterek, “KOEP’in devam etmesi tüm tarafların taahhütlerinin dengeli olmasına bağlıdır’’ dedi.

İRNA’nın bildirdiğine göre Avusturya’a resmi bir ziyaret gerçekleştirmekte olan Ruhani, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) genel müdürü Yukiya Amano ile yaptığı görüşmede, “İran’ın nükleer faaliyetleri her zaman barışçıl olmuştur ve öyledir. Fakat, ajans ile işbirliğinin düzeyi hakkında Tahran karar verir ve bu düzeyin değişmesinin sorumlusu yeni duruma neden olanlardır” dedi.

Ajansın esas görevinin milletlerin barışçıl nükleer enerjiden yararlanmalarının imkanlarını oluşturmak olduğunu ifade eden Ruhani, “KOEP, diplomasi ve UAEK için büyük başarıdır ve bu başarı sadece tüm tarafların sorumluluklarının dengesine bağlıdır’’ dedi.

Amerika’nın KOEP’ten çıkmasının anlaşmanın dengesini bozduğunu ifade eden Ruhani, ‘’Bu şartlarda diğer tarafların görevi bu olay karşısında durmak ve anlaşmadan çekilen tarafın oluşturduğu dengesizliği telafi etmektir’’ dedi.

Ruhan, ‘’Bir anlaşmada, bir tarafın tüm taahhütlerini yerine getirmesi ve bir tarafın tüm taahhütlerini çiğnemesi mantıklı değildir. Biz KOEP’te milletimizin haklarını elde edemezsek yeni şartlarda yeni kararlar alacağız’’ dedi.

Amano da hassas bir dönemden geçildiğini belirterek, İranlı yetkililerle temasların yakından devam etmesini belirterek, ‘’KOEP, büyük bir teknik ve diplomatik başarıydı ve UAEK denetimlerinde defalarca İran’ın taahhütlerine bağlı olduğunu ilan etmiştir’’ dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Eylül 2023 (11) içerik yüklenmiştir.