AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

İran Cumhurbaşkanı Ruhani: Polise karşı şiddet ve hakaret kabul edilemez

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, kamu güvenliği ve düzenini koruyan polise yönelik şiddet ve hakaret içerikli hareketlere asla tahammül etmeyeceklerini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani bugün bakanlar kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, tüm düşünceler ve inançlara saygı ve kültür ve inanç çeşitliliği kabul edilirken hangi grup tarafından olursa olsun şiddet eylemlerini şiddetle kınadı.

İran İçişleri Bakanı Abdur-Rıza Rahmani Fazli de bakanlar kurulu toplantısının kulisinde yaptığı açıklamada, polis ve güvenlik güçlerinin kargaşacılara karşı gösterdiği itidalin güvenlik teşkilatının onlara karşı atıl davrandığı anlamına gelmediğini vurguladı.

İçişleri Bakanı, güvenliği bozanlara karşı kararlı ve kesin şekilde karşı konulacağını ve kargaşa çıkaranlarla hiçbir diyalog yapılmayacağını ifade etti.

Rahmani Fazli, İran’ın Dervişler topluluğunu da mantıklı bir topluluk olduğunu belirterek, bu topluluktan çok az sayıdaki kişinin kabahatini tüm Derviş topluluğuna mal etmemek gerektiğinin altını çizdi.

Geçen pazartesi günü Tahran Pasdaran bölgesinde çıkan olaylarda 3 güvenlik görevlisi ve 2 gönüllü şehit olurken yaklaşık 30 güvenlik görevlisi de yaralandı.

Olaylar sırasında bazı kargaşacı da yaralandı, ayrıca çok sayıda araç zarar gördü.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.