HaberlerİranOrtadoğu

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, Tahran-Bakü arasında serbest ticaret uygulanmasına vurgu yaptı

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Tahran-Bakü arasında serbest ticaret uygulanmasının başlamasına vurgu yaptı.

zerbaycan’ın başkenti Bakü’de temaslara bulunan Ruhani, iki ülke heyetleri arasındaki görüşmede yaptığı açıklamada, serbest ticaret uygulamasının ilk başta tercihli tarife uygulaması ile başlamanın mümkün olabileceğini söyledi.

İki ülke yetkililerinin çabaları ile ortak işbirliği düzeyinin artmasının sevindirici olduğunu ifade eden Ruhani, ‘’İki ülkenin işbirliği yaptığı Kuzey-Güney transit hattı iki ülke, bölge ülkeleri, Asya, Afrika ve Avrupa için daha kısa yol anlamı taşımaktadır ve iki ülke arasındaki işbirliğinin dünyanın yararına olduğunu göstermektedir’’ dedi.

İki ülkenin ikili ve çoklu ilişkilerin gelişmesi için azimli olduğunu ifade eden Ruhani, Bankacılık ilişkilerinin gelişmesinin gerekli olduğunu ve İran’ıın ortak ticarette milli paraların kullanmasına sıcak baktığını söyledi.

Hazar Denizinin iki ülke için gelişme, barış ve dostluk ve kardeşçe ilişkilerin güçlenmesi denizi olduğunu ifade eden Ruhani, Hazar denizinin kaynaklarından azami yararı sağlanmasını isteyerek, iki ülkenin bu denideki sermayeleri iki milletin refah ve gelişmesi için kullanabileceğini söyledi.

İran ve Azerbaycan’ın bölgesel ve uluslararası konulardaki ortak görüşlerine değinen Ruhani, tarafların bölge ve dünyadaki barış ve istikrarın artması için ilişkilerini geliştirebileceklerini söyledi.

Terörizmle mücadelenin güçlü bir şekilde devam etmesi gerektiğini ifade eden Ruhani, ‘’İran, bölgenin barış ve istikrarının artmasını ve bölge ülkeleri arasındaki gerginliklerin giderilmesini istemekte ve bize göre Suriye ve Yemen krizlerinin siyasi çözüm yolları vardır ve biz ikili ve çoklu olarak bölgenin istikrar ve güvenliğinin sağlanmasına hazırız’’ dedi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev e iki ülke arasındaki kardeşçe ilişkilerin, ekonomik, ticaret ve enerji alanında güçlü bir dayanak olduğunu belirtti.

İran’ın bölgedeki barış ve istikrarın temini için desteklerini belirten Aliyev, ‘’Maalesef bölge dışı bazı ülkeler müdahaleleri ile savaşın artmasına sebep olmaktadır ve bize göre hiçbir yabancı güç bölge ülkelerine müdahale etmemelidir’’ dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Ocak 2022 (4) içerik yüklenmiştir.