HaberlerİranOrtadoğu

İran cumhurbaşkanı Ruhani Tahran’a döndü

İslami İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İslam İşbirliği Teşkilatı Zirve Oturumu için gittiği İstanbul’dan Tahran’a döndü.

İRNA’nın haberine göre, Ruhani, İstanbul’daki zirve toplantısında Amerika’nın Kudüs’ü terör rejimi İsrail’in başkenti olarak resmiyete tanımasını hedefli bir girişim olarak nitelerken, bütün İslam ülkelerinden Amerikan başkanının gayri meşru girişimiyle mücadele için ortak işbirliğinin zaruri olduğunu belirtti ve ” Amerika, yalnızca siyonistlerin çıkarlarını düşünüyor ve Filistin halkının meşru isteklerine zerre kadar önem vermiyor’ dedi.

Ruhani, İran’ın Kudüs’ü savunmak için İslam ülkelerinin her biriyle hiç bir şart koşmaksızın işbirliğine hazır olduğunu söyledi.

İstanbul’da dün düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı Zirve oturumu yayınlanan bildiriyle sona ererken, kapanış bildirisinde, Doğu Kudüs, bağımsız Filistin devletinin resmiyette başkenti olarak açıklandı.

İran cumhurbaşkanı Ruhani, Türkiye cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşmesinde, Amerikan başkanının Kudüs’le ilgili aldığı kararın müslümanların ve İslam dünyası ve dünya özgürlükçülerinin derinden yaralanmasına neden olduğunu belirterek, ”Bugün İslam ülkelerinin İstanbul’da gösterdiği bu birliktelik devam etmeleri ve Amerikan başkanının şom planının hayata geçmesi önlenmelidir’ dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 13 Haziran 2021 (41) içerik yüklenmiştir.