HaberlerİranOrtadoğu

İran Cumhurbaşkanı Ruhani’den “meşru savunma” açıklaması

Kutsal Savunma Dönemi’yle ilgili 10 kültür merkezinin açılış törenine katılan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İslam İnkılabı’nın zafer yıldönümünü kutlayarak, “İslam İnkılabı bölge ile dünya halkları tarihinde eşsiz bir konuydu öyle ki İran milleti, yabancı ülkeden yardım almadan sadece birlik ve fedakarlık ile Hakk’ın yardımları sayesinde bu devrimi zafere ulaştırdı” ifadelerinde bulundu.

Ruhani sözlerine şunları da ekledi: Her savaş ile savunma olayında donanımlardan önce yazılımlara odaklanmamız lazım. İşgalcilerin karşısında destan yazarak savunma işlemini yerine getirmenin ilk yazılımı ise onun meşruiyet yönüdür. Yani halk, savaş sistemiyle birlikte komutanlara güvenmezse hiçbir şekilde savunma meydanına yönlenmez.

İran’ın bölgedeki ülkelerin menfaatini zedelemeye çalışmadığını aktaran Cumhurbaşkanı Ruhani, “Zalim bir rejim bize 8 yıllık savaşı dayattı; istemeden dini ve milli görevimiz yönünde ülkemiz ile bağımsızlığımızı savunmayı gerektiren bir savaşa sürüklendik. Halkın zihninde meşruiyet konusunun açık bir şekilde tespit edilmemesi takdirde bu savaşa katılmaları söz konusu bile değil” diye konuştu.

Ruhani, Kutsal Savunma Dönemi’nden alınan ilk dersin milli savunmanın yükseltilmesi konusu olduğunu bildirerek, şöyle dedi: Siyaset, kültür, savunma ve ekonomi alanındaki kabiliyetlerimiz birleşmezse ülkeyi nasıl savunabiliriz ki? Örneğn Kutsal Savunma Dönemi’nde yeterli mühimmat ile gıda ulaşımı sağlanmasaydı neler olurdu? Petrol satışı yapılmasaydı hangi olaylarla karşılaşırdık?

Günümüz dünyasında herkesin birbirini tehdit ettiğini belirten Cumhurbaşkanı, “Halihazırda ABD, Rusya’yı yeni nükleer silahlarla tehdit etmektedir, halbuki aynı zamanda da bu tür silahların kullanımını insanlığa karşı olarak tanımlıyor. Dünyada bize karşı oluşan tehditlerin var olduğu sürece savunma gücümüzü takviye etmeye devam edeceğiz” değerlendirmelerini yaptı.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Kasım 2021 (13) içerik yüklenmiştir.