AsyaHaberlerİranOrtadoğu

İran Cumhurbaşkanı Ruhani’nin Türkmenistan ziyaretinin olumlu sonuçları

İslami İran Cumhurbaşkanı Ruhani, bölge ülkeleriyle ilişkileri geliştirme çerçevesinde bugün Türkmenistan’a gitti ve oradan da Azerbaycan Cumhuriyetine geçecek.

İran ve Türkmenistan Cumhurbaşkanlarının, iki ülkenin yetenek ve potansiyellerine temas ederek ikili ilişkilerin daha da gelişmesi ve güçlendirilmesinin zaruri olduğunu bildirmeleri önemlidir. Zira, Ruhani’nin dün (salı) Aşkabad’da İran ve Türkmenistan Üst Düzey Heyetleri Ortak Oturumu’nda yaptığı açıklamada, iki ülkenin başta enerji, transit ve ulaştırma olmak üzere çeşitli alanlarda ilişkilerini geliştirmeleri gereğine temasla, ”İran’dan Türkmenistan’a elektrik intikali 3. şebekesinin icrasına başlanmasının iyi bir gelişme olduğunu’ belirterek, Hazar denizinde gaz ve petrol alanında yeni işbirliği ve iki ülke arasında ulaşımın kolaylaştırılması doğrultusunda işbirliğinin ikili iktisadi ilişkilerin gelişmesinde önemli etkisinin olacağını söylemesi de iki ülke ilişkilerinin geleceği açısından parlak verici gelişmelerdir.

Bu arada İran cumhurbaşkanı, Türkmenistan’ın komşuluk ve dostluğuna önem verdiklerini belirtmesi ve iki ülke arasında turizmin canlanması için Tahran-Aşkabad arasında direk uçak seferleri ve demiryollarının geliştirilmesinin zaruri olduğunu söylemesinin yanısıra Türkmenistan cumhurbaşkanı Kunbanali Berdi Muhammedov’un da, iki ülke arasında siyasi, iktisadi, ticari ve kültürel ilişkiler ve işbirliklerin geliştirilmesine temasla, ‘İran ve Türkmenistan’ın bölge ve uluslararası çoğu konularda görüşlerinin yakın olduğunu belirtmesi de iki ülke liderlerinin ikili ilişkilere verdiği önemi göstermesi açısından son derece güzel bir gelişmedir.

Türkmenistan cumhurbaşkanı, ayrıca iki ülkenin enerji, uyuşturucu madde kaçakçılığı ile mücadelede işbirliklerinin de önemli olduğunu ve Hazar denizi sahilinde işbirliğinin de geliştirilmesi gerektiğini söylerken Ortak bildiride, iki ülke cumhurbaşkanlarının iki ülke arasında BM , EKO, İslam İşbirliği Örgütü olmak üzere bölgesel ve uluslararası kuruluşlarda siyasi işbirliklerin güçlendirilmesi ve potansiyellerin en iyi şekilde değerlendirilmesine vurgu yapmaları da ilişkilerin geldiği boyutu göstermektedir.

İki ülke cumhurbaşkanlarının ortak bildiride, iki ülkenin Hazar denizi konusunda işbirliğini arttırmaları, iki ülke parlamentolarının ikili ilişkilerin güçlendirilmesi için çaba göstermelerinin altı önemle çizmeleri de iki ülke arasında bu zamana kadar görülmemiş düzeyde işbirliğinin geleceği açısından ümit vericidir.

Ortak bildiride, İran, Türkmenistan ve Kazakistan demiryolu hattının iki ülkenin her açıdan çıkarları için son derece önemli olduğu zira bu demiryolu hattı ile İran’ın güneyinden Orta Asya’ya mal tranzitinin daha uygun ve daha iyi koşullarda yapılacağına temas edildi.

İran ve Türkmenistan cumhurbaşkanlarının ayrıca, radikalizm ve terörizmin kaygı verici olduğunu ve bunun uluslararası güvenlik ve barış için tehdit ve tehlike olduğunu ve bundan dolayı bu bela ile bölgesel ve uluslararası alanda mücadelenin şart olduğunu ve bunun yanısıra insan kaçakçılığı, uyuşturucu madde kaçakçılığı, göçmenlerin kanundışı geçişleri ve örgütlü suçlarla mücadelenin de altını çizmeleri de aslında bölge ülkelerinin ortak kaygılarıdır.

Her halükarda İran cumhurbaşkanını Türkmenistan ziyaretine genel olarak bakıldığında bu ziyaret, iki ülke ilişkilerinin geleceği açısından yeni bir sayfanın başlamasıdır. Bu arada İran cumhurbaşkanının Azerbaycan Cumhuriyeti’ne yapacağı ziyarette de benzeri sonuçlar alacağı düşünülüyor. Bölge ülkeleri arasında başta terörizm ve radikalizmle dahil bölge sorunlarının bizzat dış güçlerin müdahalesi olmadan çözümü kuşkusuz bölge ülkelerinin güvenliği ve istikrarını da o oranda sağlayacak ve arttıracaktır.

Başa dön tuşu
Bugün 19 Ocak 2022 (31) içerik yüklenmiştir.