AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

İran cumhurbaşkanı, Rusya devlet başkanı ile görüştü

Rusya’da doğalgaz ihraç eden ülkelerin ikinci zirve oturumu için Moskova’ya giden İslami İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Rusya devlet başkanı Putin ile yaptığı görüşmede, İran’ın güneyinde yer alan Buşehr nükleer enerji santralını, iki ülke ilişkilerinin sembolü olarak nitelerken bu işbirliğinin devam etmesi ve yeni bir nükleer enerji santralının yapımı temennisini dile getirdi.

Kremlin Sarayı’nda gerçekleşen sözkonusu görüşmede Ahmedinejad, Putin’e, İran’da yeni bir nükleer enerji santralı yapımı konusunda işbirliği teklifinde bulunurken bunun cevabını verecek tarafın ise Rusya’nın elinde olduğunu söyledi.

İran ve Rusya arasında petrol ve doğalgaz konusunda da bir prensip anlaşmasının olduğunu ve bu anlaşmanı en kısa zamanda yürürlüğe girmesi gerektiğini belirten Ahmedinejad, dünyada en büyük doğalgaz gaz ihracatçılarının İran ve Rusya olduğunu, bundan dolayı iki ülkenin enerji piyasalarında işbirliğinin geliştirilmesinin de zaruri olduğunu söyledi.

Moskova’da doğalgaz ihracatçıları konferansının düzenlenmesinden dolayı Rusya’ya teşekkür eden Ahmedinejad, iki ülke arasında iktisadi ilişkileri en üst düzeye yükseltmek için çok iyi imkanların olduğunu hatırlatarak, iki ülkenin komşu ülkeler olduğunu ve bundan dolayı birbirinden ayrılmasının da sözkonusu olmadığını, ayrıca iki ülke arasında petrol, gaz, teknoloji, ticaret, bilim ve diğer bütün alanlarda ilişkilerin gelişmesi gereğinin altını çizdi.

Görüşmede Putin de, İran’la ilişkilerin daha da güçlendirilmesini isterken bölgesel konularda da işbirliğini sürdüreceklerini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Temmuz 2022 (25) içerik yüklenmiştir.