AsyaHaberlerİranOrtadoğu

İran cumhurbaşkanı Türkmenistan’la ilişkilere vurgu yaptı

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, İran ve Türkmenistan arasında ilişkilerin her alanda gelişmesinin iki ülkenin yararına olduğunu söyledi.

Ahmedinejad, Tahran’da Türkmenistan enerji bakanı Reşid Muradov’u kabulünde, iki ülke ilişkilerinin bölgesel ve uluslar arası alanda gelişmesinin iki ülke ve bölge ülkelerini gelişmesi, barış ve güvenliğinin güçlenmesine vesile olacağını söyledi.

Ahmedinejad, iki ülke ilişkilerinin her geçen gün geliştiğini belirterek, ikili ilişkilerin daha da gelişmesi için yeterince potansiyelin olduğunu ve bu potansiyelden ikili ilişkilerin maksimum düzeye çıkması için istifade edilmesi gerektiğini bildirdi.

Sözkonusu görüşmede Türkmenistan enerji bakanı da, İran’la ilişkilere büyük önem verdiklerini belirterek, İran,Türkmenistan ve Kazakistan arasında demiryolu projesini ise bölge ve ikili ilişkilerin geliştirilmesi kapsamında çok önemli bir proje olarak niteledi.

Türkmenistan enerji bakanı, ülkesinin İran’la her alanda ilişkileri geliştirmek istediği belirterek, iki ülke arasında enerji, ticaret, ulaştırma, demiryolu gibi bir çok alanda önemli işbirliğinin olduğunu ve bunların daha da geliştirilmesi gerektiğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Haziran 2021 (22) içerik yüklenmiştir.