HaberlerİranOrtadoğu

İran cumhurbaşkanı ve Kuveyt Emiri’nin görüşmesinin ayrıntıları açıklandı

İran cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Kuveyt Emiri, iki ülke ilişkilerinin güçlendirilmesi ve her alanda geliştirilmesi gereğine vurgu yaptılar.

Dün gece Tahran’da gerçekleşen sözkonusu görüşmede, Ruhani, iki ülke arasında tarihi, kültürel ve coğrafi ortaklıklara temasla; iki ülke yetkililerinin ikili ilişkilerin geliştirilmesindeki dirayetlerinin etkili olduğunu ve Kuveyt Emiri’nin ziyaretinin ikili ilişkilerin yeni bir döneme girmesine vesile olacağını söyledi.

İran cumhurbaşkanı, iki ülkenin başta iktisadi alan olmak üzere her alanda ilişkilerin geliştirilmesi için çok ciddi potansiyellerinin olduğunu belirterek, İran’ın güneyinde başta Kuveytli yatırımcılar olmak üzere diğer ülkelerin yatırımcıları için çok iyi imkân ve fırsatların olduğunu söyledi.

Ruhani, aşırıcılık ve şiddetin, başta Suriye ve Irak olmak üzere bölgenin güvenlik sorunlarının ve sebatsızlığının en önemli unsurları arasında geldiğini hatırlatarak; bölgenin güvenliğe ve sebata kavuşması için bununla mücadelenin zaruri olduğunu dile getirerek “bütün herkes İslam vahdetinin güçlendirilmesi için çaba göstermelidir’ dedi.

Bölge sorunlarının ve meselelerinin çözümü çerçevesinde İran’ın Fars Körfezi İşbirliği Konseyi ile her alanda işbirliğine hazır olduğunu da belirten Ruhani, bölge sorunlarının giderilmesi konusunda İran ve Irak’ın da alınan kararlara katılımlarının şart olduğunu zira bölgenin güvenlik meselesinin Fars Körfezi kıyısı bütün ülkeleri direkt ilgilendiren bir konu olduğunu söyledi.

Sözkonusu görüşmede, Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el Ahmed el’Caber es’Sabah da, Kuveyt halkı ve yönetiminin İran ile her alanda ilişkileri geliştirmekten yana olduğunu belirterek, İran’a yaptığı ziyaretinin ikili ilişkilerin gelişmesi açısından son derece verimli olacağına inandığını söyledi.

Kuveyt Emiri, bölge sorunlarının çözümü konusunda bölge ülkeleri arasında işbirliğini ise kaçınılmaz bir zaruret nitelerken, bütün İslam ülkelerinin birlikte İslam ülkeleri arasında vahdet ve birliğin güçlenmesi çerçevesinde hareket etmeleri gerektiğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 15 Haziran 2024 (29) içerik yüklenmiştir.