HaberlerDünyaIrakİranOrtadoğu

İran Cumhurbaşkanı, ve Şiya Sudani Görüştü

Sudani Tahran’a geldikten sonra Saadabad kompleksinde İran Cumhurbaşkanı Ayetullah Reisi ile görüştü. 

Sudani ve Reisi bu görüşmede ikili meseleleri görüştü. 

Görüşmenin ardından basın toplantısı düzenlendi. Basın toplantısında konuşan İran Cumhurbaşkanı “Irak ile ilişkilerimiz sıradan değil. İlişkilerimiz iki milletin inançlarına ve inanışlarına dayalıdır. Bu derin köklü ilişkiler iki milleti ve devleti bir birinin yanında tutmuştur. ” dedi. 

Ayetullah Reisi ayrıca “Irak hükümeti Irak’taki siyasi grupların anlaşmasının sonucusu başbakanın girişimi ile yeni bir dönemin başlayacağını umut ediyoruz.” dedi. 

Ayetullah Reisi Tahran ve Bağdat’ın kültürel, siyasi, sosyal ve güvenlik alanlarında işbirliği yaptıklarını belirterek yeni dönemde İran ve Irak arasındaki işbirliklerin arttırılmasını umduğunu da belirtti. Cumhurbaşkanı Reisi “İran ve Irak hükümeti açısından, bölgede barış ve istikrar çok önemlidir. Bu yüzden terör grupları, organize suçlar, uyuşturucu kaçakçılığı ve her türlü güvensizlik bölgeyi tehdit ediyor.”dedi. 

Bölgenin güvenliğinin, bölgenin istikrar ve huzurunun bölgedeki yetkililer ve güçler tarafından sağlanması gerektiğini vurgulayan Reisi, şunları kaydetti: “Yabancıların bölgedeki varlığı, hiçbir şekilde güvenlik oluşturmaz, zaten sorunlarımıza bir yenisini ekler, bu yüzden Amerikalıların Afganistan ve Irak’taki varlığı güvenlik unsuru oluşturmadığı gibi, bölgenin diğer kısımlarında da bir ayrıcalık olmayacak ve kesinlikle bölgeden ayrılmaları bölgenin güvenliğine büyük katkı sağlayabilir.” 

Ayetullah Reisi şöyle bir hatırlatmada da bulundu: “Irak Başbakanı’nın İran İslam Cumhuriyeti’ndeki varlığı iki ülke ilişkilerinde bir dönüm noktasıdır ve aramızdaki müzakereler kesinlikle ilişkilerin gelişmesi yönünde büyük bir adım olabilir.” 

Basın toplantısında konuşan Irak başbakanı Cumhurbaşkanı Reisi’nin kibar davetinden dolayı teşekkürlerini belirterek “Bugün ekonomik, siyasi ve güvenlik ikili ilişkilerini geliştirmek ve incelemek için buradayım. Son küresel meseleleri de ele almak istiyoruz. ” dedi. 

Irak başbakanı “Bu görüşmede  güvenlik alanındaki işbirlikleri de ele aldık. İki ülkenin güvenliği, bir görülmeli ve  tamamlayıcı addedilmelidir.” dedi. 

Sudani “Irak hükümeti anayasayı uygulamak zorunda.Irak topraklarının her hangi bir tarafa zarar verilmesine izin vermeyecektir.Irak hükümetinin siyaseti bölge ülkelerin zarar verilmemesi yönündedir.” dedi. 

Irak başbakanı “Irak ulusal güvenlik yüksek konseyi sekreteri de bu ziyarette yanımızda, mevkidaşı ile görüşüp pratik bir işbirliği mekanizması için çalışacak.Her türlü gerilimi önlemek ve bitirmek istiyoruz. Irak hükümeti açısından bu yöndeki sorunların çözümü etkileşimleri arttırmak geçiyor.İran ile her alanda işbirliği ve koordinasyona dayalı çalışmak istiyoruz.” dedi. 

Irak Başbakanı, bugünkü ziyaretini İran ile Irak arasındaki tarihi ilişkileri güçlendirme fırsatı olarak değerlendirerek, şunları da sözlerine ekledi: “Irak halkı ve hükümeti, İslam Cumhuriyeti’nin IŞİD’li teröristlere karşı verdiği desteği unutmuyor. Hak ile batılın savaşında Iraklı kardeşlerinin yanında canlarını feda eden İranlı müsteşarların varlığı söz konusu.”

Terör ve uyuşturucuyla mücadelede ortak iş birliğinin önemine vurgu yapan El Sudani, “Bu toplantılar, iki ülke arasında anlaşmaların uygulanmasına yönelik ortak bir zemin oluşturmak için gereklidir. Yeni Irak hükümeti için ekonomik durum büyük önem taşıyor. Bilindiği üzere ekonomi de güvenlik üzerinde önemli bir etkiye sahiptir.”

Bugün İran Cumhurbaşkanı ile yaptığı görüşmede varılan mutabakatları sıralayan Irak başbakanı, “İki ülkenin ekonomi komitesi toplantılarının etkinleştirilmesi ve bu toplantıların sonuçlarının iki ülkenin Yüksek Komitesine iletilmesi konusunda mutabık kaldık. İran’ın desteklediği Irak’ın elektrik ve gaz üretimi projeleri tamamlanıncaya kadar bu ihracatın devam etmesini takdir ediyor ve talep ediyoruz.” dedi. 

Irak Başbakanı şöyle vurguladı: “Irak, İran’a olan borçlarını özel mekanizmalarla ödemeye çalışıyor ve bugün bu alanda müzakerelerimiz olacak.”

Al Sudani şöyle devam etti: “Bu gezide iki ülkenin petrol bakanları arasında ham petrolün transferi ve rafineride işlenmesi ile ilgili görüşmeler yapılacak. Bu gezide ve müteakip gezilerde ham petrol ve türevlerine ilişkin projeler görüşülecek.” 

Ekonomik konuların bölgenin güvenliği üzerinde önemli etkisi olduğunu ifade eden Sudani, şunları  da kaydetti: “Bugün iki ülkenin ekonomi komitelerinin toplantılarınının  başlaması konusunda mutabık kaldık.”

Başa dön tuşu
Bugün 30 Mart 2023 (1) içerik yüklenmiştir.