HaberlerİranOrtadoğu

İran Cumhurbaşkanı, Venezüella, Küba ve New York temaslarının sonuçlarını açıkladı

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İran’ın Nükleer Anlaşmayı Denetlemek İçin Ortak Komisyon’unda tutumunun teyit edildiğini ve ABD’nin tavrının nükleer anlaşmaya aykırı olduğu teşhisi konulduğunu belirtti.

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, bir haftalık ziyaretinin sonuçlarını Tahran’da Mehrabat havaalanında gazetecilerle paylaştı.

Cumhurbaşkanı, Amerikan yüksek mahkemesinin İran İslam Cumhuriyeti Merkez Bankası’na ait 2 milyar dolarlık malvarlığa elkonulmasına dair kararı ile ilgili olarak, İran hükümetinin ABD’lilerin İran halkının malvarlığını yağmalamalarına izin vermeyeceğini ve bu meseleyi uluslararası mahkemeler nezdinde takip edeceklerini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Venezüella’da Bağlantısızlar Hareketi Zirvesi’ne katılmasına da işaretle, İran İslam Cumhuriyeti’nin ilkeli tutumlarının 120 üye ülkeye bildirildiğini kaydetti.

Yürütme Erki Başkanı, Bağlantısızlar Hareketi’ni İran için önemli bir örgüt olarak niteledi.

Ruhani Küba ziyareti ve ülke devriminin lideri ve cumhurbaşkanı ile yaptığı görüşmeye de işaretle, Fidel Castro ve Raol Castro ve Küba Cumhurbaşkanı’nın ABD ile olan zıtlaşmanın bunca erken bitmeyeceğine ve ekonomi ile ilgili sorunların devam edeceğine inandıklarını kaydett.

Cumhurbaşkanı Ruhani, nükleer anlaşma ile İran ile 5+1 grubunun Dışişleri ve genel direktörleri düzeyinde toplandığına temasla, muhtelif ülkelerin üst düzey yetkililerinin bu görüşmelerde nükleer anlaşmanın icrasından memnuniyetini dile getirdiklerini hatırlattı.

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, bugün Tahran’a geldi.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Mart 2023 (27) içerik yüklenmiştir.