HaberlerİranOrtadoğu

İran cumhurbaşkanı yardımcısı Gürcistan başbakanı tebrik etti

İran cumhurbaşkanı birinci yardımcısı İshak Cihangiri, Mamuka Bakhtadze’nin Gürcistan’da başkanlığa seçilmesini tebrik etti.

İRNA’nın haberine göre, İran cumhurbaşkanı yardımcısı Cihangiri, yayınladığı mesajda, iki ülkenin ilişkilerini geliştirme konusunda çok yüksek potansiyele sahip olduğunu belirterek, Mamuka Bakhtadze’nin başbakanlığa seçilmesinin, iki ülke ilişkilerinin daha da gelişmesine vesile olmasını arzu etti.

Bilindiği gibi Gürcistan’ın önceki başbakanı Giorgi Kvirikashvili, muhaliflerin yoğun protestoları sonucu 13 haziran’da başbakanlıktan istifa etmek zorunda kalmıştı.

Bu arada Gürcistan’ın yeni Başbakanı Mamuka Bakhtadze 4 gün önce düzenlediği basın toplantında hükümet sistemi ile alakalı yaptığı değişiklikleri duyurdu. Baktadze, Kültür ve Anıt Koruma Bakanlığının Eğitim ve Bilim Bakanlığı ile, İcra ve Duruşma Bakanlığının ise Adliye Bakanlığı ile birleştirildiğini duyurdu. Bunun yanı sıra Mülteciler Bakanlığı kaldırılarak yetkilerinin 3 devlet kurumu arasında dağıtılacağını, Din İşleri Devlet Ajansı’nın ise Barış ve Vatandaş Beraberliği Bakanlığının bir bölümü ile birleşeceğini duyurdu.

Yeni Gürcistan Başbakanı Bakhtadze’nin başkanlığındaki 14 bakanlıktan oluşan geçici bir hükümet 20 Haziran’dan beridir faaliyet gösteriyor.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Eylül 2022 (30) içerik yüklenmiştir.