HaberlerDünyaİranLübnanOrtadoğu

İran cumhurbaşkanından Şeyh Qablan’ın vefatıyla ilgili taziye mesajı

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Lübnan Şii Yüksek Meclisi başkanı Abdul Emir Qablan’ın vefatı münasebetiyle dün yayınladığı mesajda, Lübnan halkı, hükümeti ve direniş güçlerine taziyelerini bildirdi.

İRNA’ya göre, İran cumhurbaşkanı Ayetullah Seyyid İbrahim Reisi, bu mesajında ​​Lübnan Şiileri Yüksek Meclisi Başkanı Şeyh Qablan’ın vefatı münasebetiyle taziyelerini bildirirken bu mücahit alimin , Lübnan ve Filistin halklarının İslami direnişinin önemli bir savunucusu olduğunu bildirdi. 

İran cumhurbaşkanı, Şeyh Abdül Emir el’Qablan’ın İslam ve Şiiliğe, Müslümanların birliğine ve Lübnan halkının birliğine yönelik yaptığı değerli hizmetleri, Filistin davasına ve Kudüs’ün kurtuluşuna verdiği sarsılmaz desteğin önemli bir parçası olduğunu da sözlerine ekledi. 

Lübnan Şiileri  Yüksek İslam Meclisi Başkanı Şeyh Abdul Emir Qablan, geçirdiği bir hastalık nedeniyle Cumartesi gecesi 85 yaşında vefat etti.

Şeyh Qablan, Lübnan’daki direniş hareketinin sadık bir destekçisi ve terör rejimi İsrail ile ilişkilerin normalleştirilmesine karşıydı.

Şeyh Qablan, “İslam düşmanı terör rejimi İsrail ile ilişkilerin normalleştirmek haramdır ve sözde Yüzyılın Anlaşması da, Filistin davasını yok etmek için bir plandır.” demişti.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Eylül 2023 (11) içerik yüklenmiştir.