DünyaHaberlerİranOrtadoğu

İran cumhurbaşkanı’nın BM konuşması geniş yankı uyandırdı

İran Cumhurbaşkanı Ruhani’nin BM Genel Kurul Toplantısında yaptığı konuşması dünya medyasında geniş yankılar uyandırdı.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin BM 69. Genel Kurul Toplantısında yaptığı konuşması dünya medyasında geniş yankılara yol açtı. Dünyanın önemli haber kanalları bu konuşmayı canlı olarak yayınladıktan sonra konuşmayla ilgili yorumlarda bulundular. Medyanın çoğu da, Tahran’ın terörle mücadele konusu başta olmak üzere çeşitli bölge meselelerinde oynadığı önemli rolüne değindi.

CNN kanalı spikeri, Cumhurbaşkanı Ruhani’nin söz konusu konuşmasına değinerek “İran’la ABD arası gerginlik giderme konusu bu kez yerini zor nükleer müzakereler denen soğuk gerçeklere bıraktı” dedi.

Guardian gazetesi de, Ruhani’nin bu konuşmasının hemen ardından yaptığı yorumunda “İran Cumhurbaşkanı Ruhani’nin konuşması 2 ana eksene dayanıyordu: 1- IŞİD’le mücadele bölge ülkelerine bırakılsın. 2- İran’la nükleer anlaşmaya varılması başka alanlarda da daha fazla işbirliği yapılmasını kolaylaştıracak” diye kaydetti.

Reuters haber ajansı da “Hasan Ruhani, bölgede aşırıcı örgütlerin ortaya çıkmalarından adlarını vermediği bazı özel ülkeler ve istihbarat teşkilatlarının sorumlu olduklarını söyledi” diye yazdı.

Associated Press de “İran Cumhurbaşkanı, batının esneklik göstermesi halinde nükleer anlaşmanın mümkün olduğunu söylüyor” diye kaydetti.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Aralık 2022 (29) içerik yüklenmiştir.