BilimselHaberlerİranOrtadoğu

İran da Layşmanyaz tedavisi için yeni bir ilaç üretildi

Sina Nano Eksir Firması Genel Müdürü Dr. Mehnaz Kumi, yaptığı açıklamada İran bilim adamlarının Layşmanyaz hastalığının tedavisi için ‘Sina amfulish’ adlı yeni bir ilaç ürettiklerini söyledi.

Sina amfulish’in bir topikal ilacın ürünü olduğunu belirten Mehnaz Kumi, Layşmanyaz’ın en yaygın cilt hastalığı olduğunu, bu hastalığın bir çeşit dişi sivrisineğin ısırması nedeniyle bulaşmaya başladığını ve ayrıca yoksulluk ve hijyen eksikliğinin de Layşmanyaz hastalığının yayılmasına yol açtığını açıkladı.

Dr. Mehnaz Kumi, bu hastalığa sebep olan parazitin ömrün sonuna dek ciltte kaldığına işaret ederek, Layşmanyaz’ın kesin tedavisi olmadığını, dünyada 12 milyon kişi ve İran’da ise 30 bin kişinin adı geçen hastalıkla pençeleştiğini ifade etti.

Layşmanyaz hastalığına neden olan paraziti yok etmek için ciltte ortaya çıkan yaralara direkt müdahelede bulunan bazı ilaçların da bulunduğuna dikkat çeken Dr. Kumi, sözü edilen ilaçların tehlikeli cilt hastalıklarına yol açmasının yanı sıra bazı yan etkilere neden olduğunu da belirterek, nano teknoloji ile üretilen Sina amfulish adlı ilacın Layşmanyaz’ı üç hafta içerisinde tedavi edebildiğini de dile getirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.