HaberlerİranOrtadoğu

İran Deniz Kuvvetlerinin girişimi, dünya ticareti taşımacılığını güvenceye almıştır

İran Ordusu Deniz Kuvvetleri Komutanı Tuğamiral Hüseyin Hanzadi, İran İslam Cumhuriyeti Ordusu Deniz Kuvvetlerinin, kendi üstün askeri performansını sergilemek suretiyle dünyanın ticaret ve ekonomi faaliyetlerinin güvence altına alınmasında önemli adım attığını bildirdi.

İRNA’nın verdiği habere göre İran Ordusu Deniz Kuvvetleri Komutanı Tuğamiral Hüseyin Hanzadi, İran deniz kuvvetlerinin bölge’de genel güvenliğin sağlanması amacıyla kendi üstün performansını sergilemek suretiyle, deniz korsanlığına karşı mücadelede önemli bir mesafe kat ettiğini ve dünyanın ticaret ürünlerinin taşınmasını önemli ölçüde garanti ve güvence altına aldığını bildirdi.

Tahran’da bulunan 25 yabancı askeri ataşe, dün akşam saatlerinde İran Ordusu Deniz Kuvvetleri Komutanı Tuğamiral Hüseyin Hanzadi’nin ev sahipliğinde bir araya geldi.

Her sene aynısı yapılan bu görüşmenin amacı ise İran Silahlı Kuvvetleri ile dost ve müttefik ülkeler arasında yapıcı bir etkileşim sağlamaktır.

3 farklı kıtadan gelen sözü geçen askeri ataşelerin temsil ettiği ülkelerin listesi şöyle: Ermenistan, Brezilya, İtalya, Azerbaycan, Endonezya, Japonya, Yunanistan, Almanya, Avusturya, Polonya, Bulgaristan, Umman, Suriye, Çin, Tacikistan, Kazakistan, Hindistan, Ukrayna, Slovakya, Türkmenistan, Türkiye, Rusya ve Kuzey Kore.

İran’ın müttefik ülkelerini temsil eden yabancı askeri ataşelerin yanı sıra İran Genelkurmay Başkanlığı, Ordu ve Devrim Muhafızları’ndan gelen üst düzey askeri yetkililer de bu resmi törene katıldı.

İran Ordusu Deniz Kuvvetleri Komutanı Tuğamiral Hüseyin Hanzadi bu törende yaptığı konuşmada ayrıca İran ordusu deniz kuvvetlerinin, eğitim, bilgi teatisi, karşılıklı ziyaretler, teknik işbirliği gibi alanlarda tüm ülkelerle yakın işbirliği ve teamül içinde olmaya hazır olduğunu ve bundan asıl amacının ise bölge ve uluslararası suların güvenliğinin sağlanması olduğunu bildirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Eylül 2021 (14) içerik yüklenmiştir.