HaberlerİranOrtadoğu

İran Devrim Muhafızları: “Saddam”ın akıbeti, İran karşıtlarının akıbetidir

Hurremşehr’in kurtarılış yıl dönümü dolayısıyla bir bildiri yayınlayan İslam İnkılabı Muhafızlar Ordusu, sulta ve istikbar düzeninin, İran’a saldırma ve tecavüzde bulunmaları durumunda Irak Baas rejiminin idam edilmiş diktatörü “Saddam”ın akıbetinden farklı bir akıbete uğramayacaklarını bildirdi.

Bugün hicri şemsi 3 hordad ve 24 mayıs 1982’de İran’ın güney batısındaki Hurremşehr kentinin kurtarılması yıldönümüdür. Bugün İran takviminde direniş ve zafer günü olarak adlandırılmıştır.

Kutsal savunmanın iftiharlarla dolu olan yıllarında önemli günler kayda geçmiştir ki o günlerin azameti ve önemi zihinlerde daima hatıra olarak kalacaktır. Hicri şemsi 3 Hordad gününde Saddam rejiminin İran aleyhindeki 8 yıllık savaş sırasında Hurremşehr kentinin kurtarılması günü 8 yıllık kutsal savunma yıllarının en parlak iftiharlardan biri sayılır.

Dün Devrim Muhafızları tarafından bu münasebetle yayınlanan bildiride, Irak Baas rejiminin İran’a karşı başlattığı savaş üzerinden 30 yıllık bir zamanın geçtiği bir ortamda İran halkı ve silahlı kuvvetlerinin, düşman kampı üzerindeki denetim ve kontrollerini sağlamak ve kendi caydırıcı gücünü artırmak suretiyle kesinlikle düşman karşısında gaflete düşülmemesi gerektiğini idrak ettiğini bildirdi.

Hurremşehr kentinin kurtuluş hamasetinin askeri, hamaset ve kültürel boyutlar başta olmak üzere tüm boyutlarda İran İslam İnkılabı tarihinde bir dönüm noktası sayıldığı, İran halkının izzet ve onurunu artırdığı belirtilen bu bildiride ayrıca İran’ın toprak bütünlüğü, bağımsızlığı ve güvenliğinin korunması için tam bir teyakkuz ve hazırlık içinde ve İslam İnkılabı kazanımlarını korumada kararlı oldukları belirtilmiştir.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Mayıs 2022 (22) içerik yüklenmiştir.