HaberlerİranOrtadoğu

İran devrim muhafızlarından iki kişi Pejak tarafından şehit edildi

İran devrim muhafızı ordusu iki personeli PKK’nın İran kolu olarak bilinen Pejak tarafından düzenlenen saldırıda şehit oldu.

Devrim Muhafızı Ordusu yetkililerinden albay Kerim Hameni, İran’ın kuzey batı sınırında yer alan Serdeşt sınırında verdiği demeçte, Pejak teröristlerinin, bugün Serdeşt’e bağlı Candaran bölgesinde çıkan çatışmada devrim muhafızları ordusundan iki personelin şehit olduğunu sözkonusu şehitlerin, bölgede görev esnasında çıkan çatışmada şehit düştüklerini bildirdi.

Pejak örgütünün, son on yılda İran devrim muhafızları ordusuna yönelik terör saldırılarında bu zamana kadar devrim muhafızlarından bir çoğu şehit düşerken, sözkonusu teröristler sınır bölgelerinde, tarım ve çiftçilikle uğraşan halktan haraç almanın yanı sıra onlara da her türlü zulüm yapmakla biliniyor.

İran devrim muhafızları ordusu ve İran emniyet müdürlüğü güçleri, bu zamana kadar Kürdistan halkının can ve malını korumak için büyük fedakarlıklarda bulunarak Pejak ve benzeri terör örgütleriyle bölgede mücadele etmektedir. İran güvenlik güçlerinin son 30 yılda Pejak örgütüne yönelik başarılı çalışmaları ise bu örgütün İran içinde iflas etmesine neden olmuştur.

Bu arada Amerikan yönetimi, İran’da huzursuzluk çıkarmak amacıyla başta Pejak olmak üzere benzeri terör örgütlerine 420 milyon dolar yardım yapmıştır.

Başa dön tuşu
Bugün 19 Haziran 2021 (33) içerik yüklenmiştir.