HaberlerİranKuzey AmerikaOrtadoğu

İran devrimden 30 yıl sonra bölgesel güç olmuştur

ABD Ulusal Güvenlik eski yetkililerinden Gary Sick, Barack Obama’ya bölgede yapıcı rolünü üstlenmesi için İran’a bir fırsat tanımasını önerdi. Gerekçe olarak da İran’ın şu anda İslami devrim zaferinden 30 yıl sonra bölgesel bir güç sayıldığını gösterdi.

Şu anda Columbia Üniversitesi Uluslar arası İlişkileri hocası olan Gary Sick, uzmanlar, basın mensupları ve İran ile ilgilenen diplomatlardan oluşan kalabalık arasında, Batı’nın İran’a karşı tutumunun yanlış ve hata olduğunu itiraf etti.

ABD yetkilisi “Batı’nın 1990 yılında İran’a yönelik yaptırımlara başlamasıyla İran’ı ilerlemekten alıkoymadığı gibi bu Orta Doğu ülkesinin daha da güçlenmesine neden oldu. Yaptırımlara başladığımızda İran nükleer enerjisini üretmek için hiçbir santrifüje sahip değildi. Ama şimdi İran beş binden fazla santrifüje sahip. Bu da Batı’nın baskısı olmadan mümkün değildi. İran konusundaki politikalarımız yanlıştı biz başta İran’a sahneye girmesi ve iddialarını ispatlaması için fırsat tanımalıydık daha sonra eğer İran bir aksilik gösterseydi o zaman yaptırıma başvururduk. Ancak biz hemen yaptırımlara başladık ve İran şimdi zenginleştirilmiş uranyum üretme gücüne sahiptir.”
Sick şöyler konuştu: “güvenilir ve sağlam bir rapor olan ABD Ulusal İstihbarat verilerine göre İran 2003 yılında nükleer silah incelemelerini durdurdu. Buna ek olarak İran son yüzyıllarda hiçbir ülkeye saldırmadı ve politikaları da hegemonya hedefleri doğrultusunda değil.”

Başa dön tuşu
Bugün 12 Mayıs 2021 (42) içerik yüklenmiştir.