AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

İran dışişleri bakan yardımcısı, Almanya dışişleri eski bakanı ile görüştü

Almanya dışişleri eski bakanı Fisher ve İran dışişleri bakan yardımcısı Emir Abdullahiyan, Tahran’ın bölgenin güvenliği ve sebatının sağlanması ise bölge sorunlarının giderilmesinde önemli rolü olduğunun altını çizdiler.

İran dışişleri bakanlığının bildirdiğine göre, Yuşka Fisher ve Abdullahiyan, dün Tahran’da yaptıkları görüşmede Suriye sorunu ve Suriye buhranından çıkış yolunu ele alın görüşme yaptılar.

Sözkonusu görüşmede Fisher, Cenevre-2 oturumu ve bölgede güvenlikle ilgili yeni bir yapının oluşturulmasına temas ederek, İran’ın bu doğrultuda rolünün son derece önemli olduğunu söyledi.

Almanya eski dışişleri bakanı bölgenin sebattan ve güvenlikten yoksun olmasının bölgenin hiçbir ülkesinin yararına olmadığını belirterek, Cenevre-2 oturumunda Suriye konusunda olumlu bir sonuç alınmasını ve Suriye buhranının siyasi yolla çözümünü temenni etti.

Fisher, geçen hafta Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta İran büyükelçiliği yakınında 25 kişinin şehit olduğu terörist saldırıyı da kınadı.

Sözkonusu görüşmede Abdullahiyan da, bölgede aşırıcı grupların faaliyetlerinin bölge üzerindeki olumsuz etkilerine temas ederken bunun bir örneğinin geçen hafta Beyrut’taki terörist saldırıda görüldüğünü belirterek, yabancı ülkelerin bölgeye müdahalelerinin, bölgenin sebatsız ve güvensiz olmasına neden olduğunu söyledi.

Emir Abdullahiyan, Suriye buhranında her türlü askeri yolun çözüm getirmeyeceğini ve bundan dolayı reddettiklerini bildirirken, Suriye’de yabancı ülkelerin teröristleri silahlandırmasını sorunu daha da karmaşık hale getirdiğin söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.