HaberlerİranOrtadoğu

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı, BM Suriye Özel Temsilcisi ile görüştü

İRİB’in haberine göre, Suriye krizinin siyasi çözüm yollarını aramak amacıyla Lübnan’a giden İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Arap ve Afrika bölgelerden sorumlu bakan yardımcısı Hüseyin Emir Abdullahiyan, BM Genel Sekreteri’nin Suriye Özel Temsilcisi Stefan De Mistura ile bir araya gelerek düşünce teatisinde bulundu.

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı, Suriye halkı ve devletinin bu ülkedeki etkisinin yanısıra Beşşar Esad’ın terörizmle mücadeledeki çabaların ve terörizmle ciddi şekilde mücadele gibi çalışmaların, krizden çıkmak için sunulacak her türlü önerinin temel taşı olduğunu söyledi.

Abdullahiyan, BM Genel Sekreteri’nin Suriye Özel Temsilcisi’nin önerisi olumlu noktaları içerdiği halde tamamen net olmayan konuları da ihtiva ettiğini konuşmasına ekledi.

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı ayrıca, BM Genel Sekreteri Özel Temsilcisi Segrid Kag, Lübnan Meclis Başkanı Nebih Beri, Başbakan Tamam Salam ve Dışişleri Bakanı Cibran Basil ile bir araya gelerek görüş alışverişi yaptı.

Söz konusu görüşmeler hususunda açıklamda bulunan Abdullahiyan, Lübnanlı yetkililerle bu ülkedeki iç barışı, istikrarı ve güvenlik konuların yanısıra terörizmle mücadele ve bölgenin krizden çıkma yolların konuları elde aldığının bilgisini verdi.

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı, Lübnanlı yetkililerle temaslarını tamamladıktan sonra bu ülkeden Suriye’ye geçti.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Aralık 2021 (34) içerik yüklenmiştir.