HaberlerİranOrtadoğuYemen

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Emir Abdullahiyan: Yemen savaşı bölgedeki terörü körükleyebilir

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Arap ve Afrika Bölgelerinden Sorumlu Yardımcısı Hüseyn Emir Abdullahiyan, BM Yemen Özel Temsilcisi İsmail Valed Şeyh Ahmed ile Yemen’in son durumu hakkında telefon görüşmesi yaptı.

Emir Abdullahiyan, BM Yemen Özel Temsilcisi’ne Yemen krizini siyasi yöntemle sonlandırmaya çalışması, zora başvurmama gerekliliğini vurgulaması ve sivillerin kuşatılmasının kaldırılması için gösterdiği çabalarından dolayı teşekkür ederek “İran İslam Cumhuriyeti’nin yaklaşımı, Yemen’e yapılan askeri saldırıların durması ve konuşarak ihtilafların çözülmesi temeline dayanmış ve bu çerçevede BM Yemen Özel Temsilcisi’nin faaliyetlerini destekliyor” diye konuştu.

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Emir Abdullahiyan “Yemen krizi sadece siyasi yöntemin devreye girmesi, Yemenli grupların müzakere etmesi ve bütün bölge ülkelerinin ihtilafları çözmek için müzakereye başvurması ile çözülebilir” diye belirtti.

İranlı yetkili ayrıca Yemen savaşı dolayısıyla terörizmin yaygınlaşması tehlikesi konusunda uyarıda bulunarak Yemen krizi konusunda konuşmak için BM Yemen Özel Temsilcisi İsmail Valed Şeyh Ahmed’i Tahran’a davet etti.

BM Yemen Özel Temsilcisi Şeyh Ahmed de bu telefon görüşmesinde BM’nin Yemenli gruplar arasında siyasi müzakerelerin başlamasına yönelik ortak çerçeve oluşturmak için yaptığı faaliyetlere değinerek “Siyasi müzakereler bütün zor koşullara rağmen olumlu havada sürüyor ve bütün gruplar krizin siyasi olarak çözülmesinden yanadır” dedi.

Şeyh Ahmed “Kuşkusuz siyasi yönteme başvurma ve savaştan kaçınmak, bizim çabalarımızın iyi sonuca varmasına neden olur ve Yemen ve bölgede istikrar ile barışın sağlanmasına katkıda bulunur” diye belirtti.

BM Yemen Özel Temsilcisi Şeyh Ahmed, BM planının ayrıntılarına işaret ederek “Yemen’in başa başında ateşkesin kurulması ve aynı zamanda BM kararları çerçervesinde Yemenli grupların siyasi müzakerelerinin başlaması, Yemen krizini çözmek için uygun bir girişimdir” diye ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.