HaberlerİranOrtadoğu

İran dışişleri bakan yardımcısı: UAEK raporu açıktır

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı Seyyid Abbas Erakçi, UAEK tarafından yayınlanan İran nükleer programının dünü ve bugünü ile ilgili raporum açık olduğunu söyledi.

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakan yardımcıları Seyyid Abbas Irakçi ve Mecid Tahti Revançi, Viyana’da AB Dış İlişkiler Komiseri Yardımcısı Helga Schmit ile 2.5 saat görüştüler.

Erakçi görüşme sonrası İRNA’ya yaptığı açıklamada görüşmenin büyük bölümünde İran ile 5+1 arasında varılan Kapsamlı Ortak Eylem Planının görüşüldüğünü ve tüm konuların gözden geçirildiğini ifade etti.

İran dışişleri bakan yardımcısı Seyyid Abbas Erakçi, dün gece İran heyetinin Viyana’da Avrupa Birliği Dış Siyaset sorumlusu yardımcısı Helga Shimith ile yaptığı görüşmeye temas ederek, sözkonusu görüşmenin önemli bölümünün 5+1 grubunun UAEK Yönetim Kurulu’na sunduğu bildiri taslağının incelenmesiyle geçtiği ve her şeyin Kapsamlı Ortak Eylem Planı’nın yürürlüğe geçmesi ilerletilmesi üzerinde karar alındığını söyledi.

Erakçi, UAEK genel müdürünün raporunda bazı kuşkuların bulunduğu ve bunun belki PMD dosyasının yeniden açılması ihtimaline neden olup olmayacağına dair soruya verdiği cevapta ise; PMD dosyasını kapatmanın UAEK genel müdürünün yetkisinde değil de Yönetim Kurulu’nun yetkisi dahilinde olduğunu söyledi.

Erakçi, UAEK genel müdürünün PMD ile ilgili yayınladığı raporda iki gündemin olduğunu, bunun da İran’ın nükleer faaliyetlerinin araştırma sınırından öteye geçmediği ve bunu herkesin kabul etmediğini ve reddettiğini belirterek; ama UAEK’na göre İran’ın nükleer faaliyetlerinin araştırma ötesine geçmediğini teyit etmesi olduğunu ve 12 yıl boyunca bunun dışındaki iddiaların tümünün geçersiz olduğunu söyledi.

Bugün İran ve 5+1 gurubu arasında Eylem Planının değerlendirme toplantısı yapılacak ve toplantıda İran nükleer dosyasının UAEK’da kapanacağıyla ilgili yönetim kurulu üyelerine sunulacak ön taslağın ele alınacağı belirtiliyor.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Mayıs 2022 (16) içerik yüklenmiştir.