HaberlerİranOrtadoğu

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı’nın Şam temasları devam ediyor

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Hüseyin Caberi Ensari, Şam’da Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad, Dışişleri Bakanı Velid Muallim ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Miktat ile ayrı ayrı görüşerek, ikili ilişkiler ve Suriye başta olmak üzere bölgesel konuları masaya yatırdı.

Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad Arap ve Afrika İşlerinden Sorumlu İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Caberi Ensari ile Şam’da dün yaptığı görüşmede, İran ve Suriye’nin uyanıklık ve koordinasyonunun korunmasının şimdiki aşamada önemli olduğuna vurgu yaptı.

Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad dün, Suriye’ye iş ziyaretinde bulunan İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Cabiri Ansari ve ona eşlik eden heyet ile görüştü.

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Caberi Ansari görüşmede; Suriye ordusu ve müttefiklerinin teröre karşı savaşındaki başarıları gölgesinde bölgesel ve uluslar arası sahalardaki değişimler doğrultusunda Suriye’deki krizin siyasi çözümü yönünde Tahran’ın çabaları hakkında Esad’a sunum takdim etti.

Esad ise İran ve daha başka dost devletlerin teröre karşı savaşta Suriye halkına destek amaçlı çabalarının önemine işaret etti.

Terör projesinin Suriye’de çökertildiğini belirten Esad; Suriye’nin istisnasız her karış toprağının terörden kurtarılıp güvenlik ve istikrarın sağlanmasına dek geri adım atmanın hiçbir şekilde mümkün olmadığını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Esad bir kısım devletlerin Suriye ordusu ve müttefiklerinin zaferleri ışığında değişmekte olduğuna dikkat çekerken, bundan daha önemlisinin söz konusu tutumların Suriye’de arta aklan teröristlere desteğin tamamen kesilmesiyle temsil olması öneminin altını çizdi.

Ele alınan meselelerde görüş birliğinin sağlandığı görüşmede iki ülke yetkilileri arasında koordinasyonun sürdürülmesi önemi kaydedildi.

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Caberi Ensari, Suriyeli mevkidaşı Faysal Mikdat ile yaptığı görüşmede Suriye ile ilgili son gelişmeler ve Astana süreci hakkında görüş teatisinde bulundu.

Suriye yetkilileriyle görüşmek üzere Şam’da bulunan Arap ve Afrika İşlerinden Sorumlu İran Dışişleri Bakan Yardımcısı ayrıca Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim ile yaptığı görüşmede Batı Kalemun dağlık bölgesinin IŞİD ve Nusra Cephesi teröristlerinden temizlenmesini önemli bir kazanım ve Suriye ve direniş cephesinin saha ve siyaset arenadaki başarılarının devamında elde edilmiş bir başarı olarak niteledi.

Velim Muallim de görüşmede İran İslam Cumhuriyeti’ne Suriye halkı ve hükümetine desteğinden dolayı teşekkür etti.

Tahran son günlerde BM’nin Suriye özel temsilcisi Stefan De Mistura’ya ev sahipliği yaptı.

De Mistura Tahran’da Ensari, Dışişleri Bakanı Zarif ve Rusya’nın Tahran Büyükelçisi ile görüştü.

Mistura görüşmeler sonrası yaptığı açıklamada, İran’ın Suriye’de önemli, nüfuz sahibi ve esas aktörlerden biri olduğunu söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 21 Eylül 2021 (15) içerik yüklenmiştir.