HaberlerİranKuzey AmerikaOrtadoğu

İran dışişleri bakanı: ABD’yle nükleer konu dışında hiçbir müzakeremiz olmadı

İran Dışişleri Bakanı Zarif “ABD’yle nükleer konu dışında hiçbir müzakeremiz olmadı” dedi.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif dün, BM Suriye Özel Temsilcisi Ahzar İbrahimi’yle görüştükten sonra muhabirlerin sorularını cevaplandırırken, İran’la ABD’nin Suriye ve Afganistan konusuyla ilgili gizlice görüştüklerine dair çıkan haberlerle ilgili sorulan bir soru üzerine bu haberin tamamen yalan ve uydurma olduğunun altını çizerek “ABD’yle nükleer konu dışında hiçbir müzakeremiz olmadı” dedi.

Zarif daha sonra, İran’la 5+1 arasında yapılan müzakerelerle ilgili olarak, ihtilaf konusu olarak geriye kalan bir-iki hususun büyük önem taşıdıklarını ifade ederken “Buraya kadar kaydettiğimiz ilerlemeler fena değildi. Yaklaşık %90’lık bir ilerlememiz oldu” diye ilave etti.

Dışişleri Bakanı Zarif ayrıca, Suriye’yle ilgili Cenevre-2 konferansı hakkında sorulan bir soru üzerine, henüz bu konferans bağlamında hiçbir ülkeye davet yapılmadığını hatırlatarak “Sayın Ahzar İbrahimi’nin bu konuyla ilgili olarak bu Pazartesi günü Rusya ve ABD Temsilcileriyle görüşmesi bekleniyor” şeklinde karşılık verdi.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.