AfrikaHaberlerİranOrtadoğu

İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi Namibya Cumhurbaşkanı İle Görüştü

Namibya Cumhurbaşkanı Pohamia İran’de yeni yönetimin işbaşına gelmesi ile birlikte ikili ilişkilerin güçlenmesini ve gelişmesini diledi.

Namibya’yı ziyaret eden İran dışişleri bakanı Ali Ekber Salihi ile görüşen Cumhurbaşkanı Pohamia, İran’da 11. Dönem cumhurbaşkanlığı seçimleri ve sonuçları İran milletinin demokrasiye bağlılığını ortaya koyduğunu belirtti.

Namibya’nın İran ile tarihi ilişkileri Suapo hareketinin Tahran bürosu ile başladığını belirten Pohamia, İran Namibya’nın bağımsızlık mücadelesi sırasında büronun açılmasına müsaade ederek Namibya milletinin gerçek dostu olduğunu ispat ettiğini vurguladı.

Görüşmede dışişleri bakanı Salihi de İran yetkililerinin Namibya ile ilişkileri geliştirme azminde olduğunu belirterek İran son 34 yılda çeşitli alanlarda büyük deneyimler kazandığını ve bu deneyimlerini Namibya gibi dost ülkelerle paylaşmaya hazır olduğunu vurguladı.

Salihi ayrıca İran’ın Namibya büyükelçiliğinin faaliyetine yeniden başlamasının iki ülke ilişkilerinin gelişmesi için iyi bir fırsat olduğunu ve yeni dönemde işbirliğinin daha da ivme kazanmasını vurguladı.

Salihi Namibya temasları çerçevesinde ayrıca Namibyalı mevkidaşı ile bir araya geldi.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Ekim 2023 (29) içerik yüklenmiştir.