HaberlerİranOrtadoğuSuriye

İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi: Suriye’nin Ulusal Egemenliği ve Toprak Birliğinin Korunması Zorunludur

İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi Katar yeni Prensi Temim Bin Hamad Al Tani ile görüşmesinde, halihazırdaki krizden çıkmak için gereken şartların sağlanması ve Suriye-Suriye siyasi diyalog ayağında hareketlenme yolunda Suriye’nin egemenliği ve toprak bütünlüğünü korumanın zorunluluğunu belirtti.

Katarı siyasi heyetin başında ziyaret etmekte olan Salihi, İran’ın Suriye konusundaki ilkeli politikası ile körfez bölgesinde güven ve istikrarın sağlanması önemi hakkında bilgi vererek bölge ülkeleri arasındaki işbirliği düzeyini yükseltmenin önemini vurguladı.

Salihi, teifecilik ve mezhepsel fitnelere düşmemek için islam dünyası alimleri tarafından muhtelif mezhep ve taifelerden bütün müslümanlara saygı duymada asil islam görüşlerini açıklama zorunluluğunu ifade etti.

Salihi, sorumluluklarını teslim almasından dolayı yeni prensi kutlayarak, İran ve Katar arasında muhtelif alanlarda ikili ilişkileri pekiştirmeye çağırdı.

Kendi yönünden Katar prensi İran’ı bölge denklemlerinde etkili ülke olarak nitelendirdi ve bölgesel sorunların çözümü için enerjisinden faydalanma ve iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirmenin önemini belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Eylül 2023 (11) içerik yüklenmiştir.