AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

İran dışişleri bakanı Almanya’da İranlı bir diplomatın tutuklanmasına tepki gösterdi

İran dışişleri bakanı Muhammed Cevad Zarif, twitter hesabından yaptığı açıklamada, Almanya’da İranlı bir diplomatın Paris’te münafıklar örgütünün oturumunda bomba yerleştirilmesiyle ilgili olarak tutuklanmasına tepki göstererek, ”İran İslam Cumhuriyeti her yerde her türlü şiddet ve terörü kınamaktadır’ dedi.

Fransa’nın başkenti Paris, terör örgütü Halkın Münafıkları’nın yıllık oturumuna sahne olurken böylece batının terörist yetiştiren simgesi haline dönüştü.

Muhabirimizin bildirdiğine göre, İran dışişleri bakanı Zarif, İran’ın bu konuyla ilgili bütün kaygıları gidermeye hazır olduğunu belirterek, ”İran cumhurbaşkanı Ruhani’nin Avrupa turuna denk gelecek şekilde böyle bir iddiayla ilgili olarak İranlı bir diplomatın tutuklanması son derece şaşırtıcıdır’ dedi.

Zarif, İran Cumhurbaşkanı Ruhani’nin İsviçre ve Avusturya’ya ziyaretinin, İran aleyhindeki muhaliflerin Ruhani’nin ziyaretinin nükleer anlaşma üzerindeki etkisini kırmak için bütün güçlerini kullanmaya sebep olduğunu belirterek, ‘Zira, Avrupa’ya nükleer anlaşma karşısında sorumluluklarını yerine getirmesinin vurgulandığını’ bildirdi.

Bu arada Belçika makamlarının bildirisine göre, Viyana’da İran büyükelçiliğinde görevli İranlı bir diplomat Almanya’daki bir dosyayla ilgili olarak tutuklandı.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Eylül 2022 (30) içerik yüklenmiştir.