HaberlerİranKuzey AmerikaOrtadoğu

İran dışişleri bakanı: Ambargolar ABD için bir amaca dönüşmüştür

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Muhammed Cevaz Zarif, ambargoların ABD için bir amaca dönüştüğünü söyledi.

Zarif, Amerika Dış İlişkiler Konseyinde yaptığı konuşmada, amacın İran nükleer programının barışçıl olduğundan emin olmak ise, İran nükleer programının çözümünün kolay olduğunu belirtti.

Zarif, ‘’Sorun ABD hükümetinin ambargolarda boğulması ve kongrenin ambargolarının devam etmesini istemesindedir’’ dedi.

Ambargo zamanında İran Santrifüj sayısının 19 bin 800’e yükseldiğini ifade eden Zarif bunun da ABD ambargolarının sonucu olduğunu belirtti.

İran halkının ABD’den nefretinin artmasını da ambargo sonuçlarından olduğunu ifade eden Zarif, ‘’ Ambargo, İran nükleer meselesinin çözümünü engellemek adına ve İran ile işbirliği ortamını zedelemeğe değecek kadar ABD için değerli olmamalı’’ dedi.

İran’ın nükleer meseleyi çözmek istediğinin altını çizen Zarif, ‘’Bizim zenginleştirme programımız belli amaç için ve barışçıldır ve UAEA defalarca İran’ın Cenevre anlaşmasının tüm şartlarını yerine getirdiğini ifade etmiştir’’ dedi.

Zarif, İran’ın Parçin tesisleri ile ilgili olarak, ‘’ Bu tesis bugüne kadar 2 kere UAEA denetçileri tarafından denetlenmiş ve onlar buradan 42 örnek almışlardır. Bu tesis askeri bir tesistir ve denetimler dışındadır. Onlar yanlış bilgiler doğrultusunda burada olmayan bir şeyi bulmaya çalışıyorlar. Biz şeffaflıktan yanayız, fakat anlaşmalar gereği askeri tesisler denetimler dışındadır, bir iki kere bir askeri tesis denetlene bilir fakat bunun bir sınırlaması vardır’’ dedi.

Paris’te IŞİD ile ilgili düzenlenen toplantıya değinen Zarif, Paris toplantısına katılan birçok ülke IŞİD’in kurulması ve büyümesine bir şekilde yardımcı olmuşlardır ve kendileri için bir canavar yarattılar ve bu canavar onu yaratanları da korkutmaya başlattı. Bundan dolayı ben Paris toplantısı için “Pişmanlık Koalisyonu” diyorum. IŞİD İslami de değil, devlet de değil, girift bir terör örgütüdür’’ dedi.

Zarif, ‘’Irak’lı yetkililerinin dediğine göre İran bu sorunun çözümü için Irak’a yardım eden ilk ülkedir. Biz dostlarımıza yardım için hiç tereddüt etmeyiz. Bize göre bu tehditle mücadele edilmeli. Bu tehdit bir bölge veya bir ülke için değil, tüm dünya içindir ve binlerce yabancı terörist Irak ve Suriye’dedir’’ diye konuştu.

Zarif, ‘’ IŞİD tehlikeli bir oluşumdur ve bu oluşunla nasıl mücadele edileceğini bilmemiz gerekir. IŞİD havadan bombalamakla ile ortadan kalkmaz. Biz yeni gerçekler ile karşılaşmak için yeni gereçlere ihtiyaç duymaktayız’’ dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Eylül 2021 (14) içerik yüklenmiştir.