HaberlerİranOrtadoğu

İran dışişleri bakanı: Batı’nın tavrında fiili bir değişim bekliyoruz

İran Dışişleri Bakanı Zarif “İran halkı ve Hükümeti, batının tavrında saygıya dayalı olarak fiili bir değişim bekliyor” dedi.

Resmi bir ziyarette bulunmak ve İran yetkilileriyle görüşmek üzere Taran’a gelen Avusturya Dışişleri Bakanı Vekili Reinhold Lopatka dün Tahran’da Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif’le görüştü. Bu görüşmede iki taraf, Tahran-Viyana arası ikili ilişkilerin geliştirilmesi, ayrıca bölgesel ve uluslararası meselelerle ilgili ilgi duydukları konular hakkında fikir alışverişinde bulundular.

Dışişleri Bakanı Zarif bu görüşmede yaptığı konuşmasının bir bölümünde, İran’la Uluslararası Atom Enerji Ajansı (UAEA) ve ayrıca 5+1 Grubu’yla da Müdürler ve uzmanlar düzeylerinde yapılan müzakerelere değinerek, Avrupalı ülkelerin aradaki sorunları gidermek üzere mevcut siyasi süreci güçlendirme yolunda etkin, yapıcı ve bağımsız rol oynamaları gerektiğini vurgualdı.

Zarif daha sonra, İran karşıtı yaptırımlarının sadece halkın günlük hayatını etkilediği ve batıya karşı kötümserlik ve güvensizliği arttırdığına değinerek, Avrupalı ülkeler ve insan haklarıyla ilgili örgütler başta olmak üzere batılıların İran’daki siyasi-sosyal gerçekler ve gelişmeler sürecini dakik bir şekilde gözlemlemeleri gerektiğini vurguladı ve “İran halkı ve Hükümeti bugün, batının tutum ve tavrında saygıya dayalı olarak fiili bir değişim bekliyor. Buna göre batının İran’daki yeni gelişmelere karşı uygun bir cevap vermesi lazım” diye ilave etti.

Avusturya Dışişleri Bakanı Vekili Lopatka da yaptığı konuşmada, ülkesinin İslami İran’la olan ilişkilerini bütün boyutlarda daha fazla geliştirip güçlendirmek istediğini vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.