HaberlerİranOrtadoğu

İran dışişleri bakanı bel rahatsızlığına rağmen yoğun bir temas trafiği yürütüyor

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Türkiyeli mevkidaşı ile basın toplantısı düzenledi

İsrail’in Suriye’nin Lazkiye kentinde vurduğu hedeflere yönelik istihbaratın Türkiye tarafından verildiği yönündeki iddialara Ankara’dan sert tepki geldi.

Güney Afrika’dan Türkiye’ye gelen İran Dışişleri Bakanı, bel rahatsızlığına rağmen yoğun bir temas trafiği yürüttü.

Bu yoğun temponun ana gündemini Suriye krizi oluşturdu.

Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ile ortak basın toplantısında, İsrail’in Lazkiye bombardımanındaki istihbaratın Türkiye’den geldiği yönündeki iddialara tepki gösterdi.

“Türkiye Cumhuriyeti hiçbir zaman hiçbir müslüman ülkeye dönük olarak İsrail ile işbirliği yapmamıştır, yapmayacaktır. Ortak operasyonun parçası olmamız sözkonusu olmamıştır, olmayacaktır. Bu bir kara propagandadır. Lazkiye bombardımanı ile ilgili kesin bilgilerimiz yok. Suriye rejimine karşıyız ama İsrail operasyonuna da karşı çıkarız. ” şeklinde açıklama yaptı.

Basın toplantısında İran’ın nükleer programına ilişkin müzakereler de gündeme geldi.

Davutoğlu, Türkiye’nin bu konuda her türlü çabayı göstermeye hazır olduğunu belirterek, sürecin başarısının ardından İran’a yönelik yaptırımların kalkmasıyla iki ülke ticaret hacminin 100 milyar dolara çıkabileceğini söyledi.

İran Dışişleri Bakanı Zarif de Suriye dosyasına ilişkin olumlu mesajlar verdi.

Türkiye ile hem fikir oldukları noktaların görüş ayrılıklarından daha fazla olduğuna işaret eden Zarif, Cenevre 2 konferansı ile ilgili olarak da yeşil ışık yaktı.

Zarif;”Ön koşul olmadan Cenevre 2 Konferansına katılmaya hazırız. Davet edilmemiz halinde ortak çözüm için elimizden geleni yapacağız” dedi.

Öte yandan Suriye’de yokluk ve açlıkla boğuşan halka yardım ulaştırılması için Türkiye ve İran işbirliği yapmaya hazırlanıyor.

Ankara Tahran hattında ziyaret trafiği de hızlanacak. Davutoğlu, ay sonunda İran’a gidecek.

Gelecek ay İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin Türkiye’ye gelmesi, Ocak ayında da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın İran’ı ziyaret etmesi planlanıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 08 Şubat 2023 (18) içerik yüklenmiştir.