AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

İran dışişleri bakanı, Cenevre’deki nükleer müzakerelere katıldı

ABD Dışişleri Bakanı Kerry ve İran Dışişleri Bakanı Zarif arasındaki nükleer müzakereler, İsviçre’nin Cenevre kentinde başladı.

İran ile nükleer müzakereler, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif arasında İsviçre’nin Cenevre kentinde başladı.

Cenevre’deki President Wilson Hotel’inde 20 Şubat tarihinde dışişleri bakanı yardımcıları düzeyinde başlayan müzakerelere, Kerry ve Zarif de dahil oldu.

İran, ABD ve bugün müzakerelere katılacak olan diğer 5 ülke Rusya, Çin, Fransa, İngiltere ve Almanya’nın (P5+1), dışişleri bakanları düzeyinde Cenevre’de ortak görüşme gerçekleştirmesi bekleniyor.

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Başmüzakereci Abbas Arakçi ile ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Vekili Wendy Sherman arasında 20 Şubat tarihinde Cenevre’de başlayan ve Avrupa Dış Eylem Servisi Genel Sekreter Yardımcısı Helga Schmidt ile Salihi ve Moniz’in de sonradan iştirak ettiği görüşmelere, iki ülkenin dışişleri bakanları ve Rusya, Çin, Fransa, İngiltere ve Almanya dışişleri bakanı yardımcılarının da katılımıyla devam ediliyor.

İran ve 5+1 grubu arasında yürütülen müzakerelerde nihai anlaşmaya varılamamış, müzakereler 1 Temmuz 2015’e kadar uzatılmıştı.

Başa dön tuşu
Kapalı
Bugün 14 Kasım 2019 (41) içerik yüklenmiştir.