AsyaHaberlerİranOrtadoğu

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Çin Başbakanı ile görüştü

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Çin ziyareti temasları kapsamında bu ülkenin Başbakanı Li Ke Jiang ile düşünce teatisinde bulundu.

Çin Başbakanı, İran ve 5+1 ülkeleri arasında yapılan nükleer anlaşmanın Ortadoğu bölgesinin barış ve istikararında yapıcı etkisi olacağını ifade etti.

İran nükleer anlaşmasının tam olarak icra edilmesini ümit eden Li Ke Jiang, bunun bütün tarfaların lehinde olacağını konuşmasına ekledi.

Bu görüşmenin devamında söz alan İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı, iki ülkenin stratejik ve derin ilişkilerine işaret ederek, nükleer müzakerelerdeki Çin’in olumlu görüşlerinden dolayı şükranlarını dile getirdi. Zarif, bu olumlu etkinin devam etmesini temenni etti.

Muhammed Cevad Zarif, İran ve 5+1 ülkeleri arasında yapılan nükleer anlaşma dolaysıyla İran ve Çin’in stratejik ilişkileri yükseleceğini vurguladı.

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, bu sabah Çinli mevkidaşı Wang Yi ile görüşmesinden sonra ortak basın toplantısına düzenledi.

“Kapsamlı Ortak Plan Eylemi”nin onaylanmasıyla İran ve Çin arasındaki bütün alanlardaki ilişklerin daha da derinleşeceğini dile getiren Zarif, halihazırda pek çok ülke İran’da yatırım yapmaya ilgi gösterdiğini kaydetti.

Çin Dışişleri Bakanı “Wang Yi”, ise Zarif ile iki ülke arasındaki ilişkileri ele aldıklarını ifade etti.

Wang Yi, iki ülkenin stratejik ilişkilerinin derinleşmesi konusunda mutabık kaldıklarını konuşmasına ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.