HaberlerİranKuzey AmerikaOrtadoğu

İran dışişleri bakanı: İran halkı ABD’ye ve politikalarına güvenmiyor

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Çin’in CCTV kanalına verdiği demeçte, İran halkının ABD’ye ve İran İslam Cumhuriyetine yönelik politikalarına güvenmediğini belirtti.

Dışişleri Bakanı Zarif, Afganistan için İstanbul Süreci konulu Pekin’de düzenlenen toplantının 4.süne katılmak üzere gittiği Çin’de CCTV kanalına yaptığı açıklamada, İran ile 5+1 grubu arasında nükleer müzakerelerde geriye kalan sürede nihai mutabakata varılıp varılmayacağı konusunda yaptığı açıklamada, bu zor işin yüzde 10’u kaldığını belirtti.

İran halkının ABD’ye güvenmediğini söyleyen Zarif, ABD’nin yükümlülüklerini yerine getirme konusunda iyi bir geçmişi olmadığını, bunun nükleer müzakerelerin sonuçlanmasına mani olan etkenlerden biri olduğunu kaydetti.

İran nükleer faaliyetlerinin barışçıl olarak kalacağından emin olmak için çeşitli yöntem ve imkanların mevcut olduğunu ifade eden Dışişleri Bakanı Zarif, İran’ın başka ülkelerle ticari ilişkilerine yönelik uygulanan kısıtlamaların kaldırılması gerektiğini ifade etti.

İran’ın Çin ile ilişkilerini geliştirmek istediğini da hatırlatan Dışişleri Bakanı Zarif, 5+1 grubu üyesi olan Çin’in bu müzakerelerin ilerlemesinde olumlu rol ifa ettiğini belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Haziran 2024 (11) içerik yüklenmiştir.