AsyaHaberlerİranOrtadoğu

İran dışişleri bakanı: İran ve Kazakistan anlaşmaları uygulanmalıdır

İran Dışişleri Bakanı, “İran ve Kazakistan, iki ülke cumhurbaşkanlarının anlaştığı anlaşmaları hayata geçirmek için gereken adımı atmalıdır” dedi.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevat Zarif, Kazakistan Dışişleri Bakanı Vekili Rapil Zhoshybayev ile bir araya geldi.

Zarif bu görüşmede İran ile Kazakistan’ın geniş ilişkilere sahip olduğumu belirterek, “Kazakistan, İran’ın önemli bir komşusudur ve bizim Kazakistan’ın devleti ve halkına özel saygımız vardır” dedi.

İki ülkenin cumhurbaşkanlarının imzaladığı anlaşmaların bir an önce uygulanması gerektiğini dile getiren Zarif, İran ile Kazakistan’ın Hazar Denizi’ndeki ortak fırsatlarının bulunduğunu ve özellikle terörizm ve aşırıcılıkla mücadele etmek için ekonomik ve siyasi ilişkilerin geliştirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Kazakistan Dışişleri Bakanı Vekili Rapil Zhoshybayev de bu görüşmede kendi ülkesinin Dışişleri Bakanı’nın selamını Zarif’e ileterek, iki ülke cumhurbaşkanlarının birkaç defa görüştüğünü ve böylece İran ve Kazakistan’ın ilişkilerinin bütün alanlarda arttığına tanık olduklarını vurguladı.

Terörle mücadelenin önemine değinen Zhoshybayev, “İran İslam Cumhuriyeti bu hususta birçok tecrübeye sahiptir ve biz bu konuda yakın işbbirliğine hazır olduğumu dile getirmek istiyoruz” diye konuştu.

Zhoshybayev ayrıca Zarif’i Kazakistan’da düzenlenecek 2017 Expo Fuarı’na davet ederek İran Dışişleri Bakanı’nın bu fuara aktif olarak katılmasını beklediklerini belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 23 Mayıs 2022 (6) içerik yüklenmiştir.