İslami Davet

İran dışişleri bakanı: İslam Peygamberine hakaret içeren film cinayetle eşdeğerdir

19 Eylül 2012 7:13

İran İslam Cumhuriyeti dışişleri bakanı Ali Ekber Salihi, BM genel sekreteri Ban Ki Moon’a mektup yazarak, İslam peygamberine hakaret içeren çirkin filmin cinayetle eş değer tutulması gerektiğini belirtti.

Salihi, Moon’a mektub göndererek, İslami değerlere ve İslam peygamberine karşı çirkin saldırı ve küstah hakaretleri içeren filmin, bir cinayet olduğunu, bütün ilahi dinlerin kutsallarına hakaret ve saldırıda bulunanların yargıya teslim edilmeleri ve sorumsuzca yaptıkları çirkin girişimlerin yanıtsız kalmaması gerektiğini dile getirdi.

Salihi, İslam peygamberine karşı çirkin saldırı ve küstah hakaret içeren filmin yapımı ve yayınlanmasının, dünya genelindeki yüz milyonlarca müslümanın duygularını, inançları ve değerlerini yaralamakla kalmadığını aynı zamanda, ilahi dinlerin takipçileri arasında kin ve nefret tohumları ektiğini kaydetti.

Salihi dünya genelinde bazı ülkelerin, gözetimi yada göz yumması sonucu kin ve nefret oluşturma siyasetlerinin teşvik edildiğini dile getirdi.

İran dışişleri bakanı, bazı devletlerin bu tür kin ve nefret oluşturacak hareketleri durdurma sorumluğunu yerine getirmek yerine, sözde özgürlük adına adeta teşvik etmelerinden vazgeçmeleri, kin ve nefret oluşturanların da adalete teslim edilerek, yargılanmalarını istedi.

İran dışişleri bakanı: İslam Peygamberine hakaret içeren film cinayetle eşdeğerdir Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık