HaberlerİranLatin AmerikaOrtadoğu

İran dışişleri bakanı, Kazakistan,Venezuela, Brezilya ve Bolivya mevkidaşlarıyla görüştü

İslami İran dışişleri bakanı Muhammed Cevad Zarif, Kazakistan, Venezuela, Brezilya ve Bolivya mevkidaşlarıyla telefon görüşmesinde, bölge meseleleri ve özellikle Suriye meselesi ve diğer ilgi duydukları konuları ele aldılar.

İRNA’nın haberine göre, Zarif, dün Kazakistan dışişleri bakanı Gayret Abdurrahman ile görüşmesinde, Amerika’nın Suriye’ye yönelik füze saldırısının kabul edilemez olduğunu belirterek, ayrıca Suriye’de kuşkulu kimyasal saldırının tarafsız bir heyet tarafından araştırılması gerektiğini söyledi.

Sözkonusu telefon görüşmesinde, Suriye buhranının halledilmesiyle ilgili Astana müzakere süreci de ele alındı.

İran dışişleri bakanı Venezuela dışişleri bakanı ile görüşmesinde de, başta Suriye olmak üzere bölge meselelerini ele alırken, Amerika’nın Suriye’ye yönelik saldırısının kabul edilemez olduğunu söyledi.

İran dışişleri bakanı Brezilya ve Bolivyalı mevkidaşlarıyla da görüşmesinde, Suriye’ye yönelik Amerika’nın saldırısını kınarken, tarafsız ve bağımsız uluslararası bir heyet tarafından Suriye’de kimyasal saldırının incelenmesi gerektiğini söyledi.

Bilindiği gibi Amerikan ordusu, Suriye’nin İdlib bölgesinde kuşkulu kimyasal silah saldırısını bahane ederek Suriye’nen hava üssüne saldırmış ve onun sonucunda bir çok sivil hayatını kaybetmiş ve yaralanmıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 19 Eylül 2021 (13) içerik yüklenmiştir.