HaberlerİranOrtadoğu

İran dışişleri bakanı: Kimi devletler teröre direk ve aleni destek sağlıyor

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevat Zarif ülkesinin devletlerin egemenlik ve bağımsızlıklarına saygı duyduğunu, bölgede barış ve istikrarın pekiştirilmesi arzusunda olduğunu belirtirken, tüm komşularından benzer politikalar izlemelerini arzu ettiğini ifade etti.

Çek mevkidaşı Lubomir Zaoralek ile bugün Tahran’da bulunduğu temasların ardından düzenledikleri ortak basın toplantısında Zarif; İran’ın terörle mücadele konusunda komşuları ve tüm uluslar arası toplumla işbirliğine hazır olduğunu ifade ederken, komşularının terörle mücadele etmeleri gereğine dikkat çekti.

Suriye’de şiddet ve teröre son verilmesi gereğinin altını çizen Zarif; Suriyelilerin kendi aralarında diyalogla çözümü dış müdahale olmadan sağlamaları önemini kaydetti. Zarif; Suriye’nin yeniden yapılandırılması için Suriyeli tüm tarafların katılacakları bir hükümetin teşkil edilmesi gerektiğini ifade etti.

Bölgede terörü destekleyen devletlerin bu desteklerine son vermeleri zamanı geldiğini söyleyen Zarif; kimi devletlerin direk ve aleni olarak terörü desteklediklerini, ABD dışişleri bakanı John Kerry’nin de bunu gayet net bir şekilde bildiğine dikkat çekti.

Zarif kimi devletlerin mülteciler meselesinin siyasi ticaretini yapma ve bu meseleye ilişkin gayrı insani tutumlarını eleştirdi.

Basın konferansında Çek Dışişleri Bakanı Zaoralek; Suriye’deki krizin askeri yollarla değil, siyasi yollarla çözülmesi gerektiğini belirtti.

Zaoralek IŞİD’in yolunu kesme ve bu terör örgütünü yok etme amacıyla devletler arasında gerekli zemini sağlamanın önemini kaydetti.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2021 (30) içerik yüklenmiştir.