HaberlerİranOrtadoğu

İran Dışişleri Bakanı: Kültürel Diyalog, Güvenlik ve hayati Öneme Sahip

İran Dışişleri Bakanı, kültürel diyaloğun, güvenlik ve hayati öneme sahip olduğunu bildirdi.

Bugün Tahran’da düzenlenen Asya Kültürel Diyalog Oturumunda konuşan İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Asya’nın kültürler ve muhtelif düşünceler beşiği olduğunu, dünya toplumunun uygarlık merkezi sayıldığını bildirdi.

Kültür ve İslami İletişim Kurumunda düzenlenen, ‘’Asya Kültürel Diyalogu’’ isimli toplantıda bir görüşme yapan Zarif, ‘’Asya kıtası çeşitli kültürler ve görüşlerin beşiğidir, Asya kıtası ortak görüş, felsefe, diyalogun doğduğu yerdir’’ dedi.

Asya kıtasının günümüzde krizler, çatışmalar ve ölümlerle boğuştuğunun üzücü olduğunu ifade eden Zarif, bunların Asya kıtasının kültür ve görüşlerine aykırılık taşıdığını söyledi.

Kültürel diyalogun akademik bir hareket olmadığını ifade eden Zarif, ‘’Üniversiteler ve kültürel ortamlar bu hareketin en büyük destekçileri olmalarına rağmen Kültürel diyalog güvenlik gerekliliği ve hayati öneme sahiptir’’ dedi.

Dünya’nın geçmiş yüzyıllarda güce dayalı paradigma ile hareket ettiğini ve bunun sonucunun sıfır olduğunu belirten Zarif, ‘’Bu yönde hareketin sonucu zarar, şiddet, çatışma ve ölümdür. Eğer başkalarının güvenliği pahasına kendimize güvenlik almak istiyorsak kendi istikrarsızlığımıza yardım etmiş oluyoruz, eğer diğerlerinin korkusu pahasına kendi istikrarımızı korumaya çalışırsak herkes korku içinde yaşayacaktır’’ dedi.

Zarif, ‘’Nükleer önleyicilik kavramı ile güvende yaşadığımızı zannediyoruz. Koalisyonlar oluşturma, diğerlerini silmek, düşman yaratma düşünceleri sultacı güçler tarafından dünyamıza tahmil edilmektedir ve bu düşüncenin sultacı güçler tarafından dünyamıza tahmil edildiğini ve bu düşüncenin dünyayı düşmanlık, radikalizm ve gerginliğe itmektedir’’ dedi.

Zarif, diyalogun önemine vurgu yaparak, ‘’Diyalogda ulaştığımız ilk şey ortak insanlığımız ve ortak tehlikeler ve fırsatlardır ve bundan dolayı silmek paradigmasından diyalog ve kapsayıcılık paradigmasına doğru hareket etmemiz gereklidir’’ dedi.

Kültürün güvenlik yaratılmasındaki önemine değinen Zarif, ‘’Bugün bölgede nefret, tekfir ve yok etmeye yönelik tehlikeli bir hareketle karşı karşıyayız. U hareketle askeri mücadeleden daha etkili mücadele kültürel mücadeledir’’ dedi.

Batı Asya halklarının en önemli isteklerinin başında Filistin konusu geldiğini ifade eden Zarif, ‘’Filistin haklarını geri almakta veya bu haklara saldıranlar karşısında direniş göstermek karşısında birçok devletin yetersiz kalması kaygılara ve toplumsal kırılmalara sebep olmuştur’’ dedi.

Radikal düşüncelerle mücadele için kültürel yönden mücadelenin önemine değinen Zarif, ortak sorunların çözümü için ortak hareketin ve ortak diyalogun gerekli olduğunu söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.