AfrikaHaberlerİranOrtadoğu

İran dışişleri bakanı, Libya’da kaçırılan Kızılay heyetini kabul etti

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, Libya’da rehin alınan ama diplomatik çalışmalar sonucu kurtarılan İran kızılay teşkilatı heyetini kabulü sırasında, onların rehinecilerin elinden kurtarılması dolayısıyla tebriklerini bildirdi.

Salihi kurtarılan rehineleri kabulü sırasında yaptığı konuşmada, İran kızılay Teşkilatı heyetinin Libya’da bulunmasının en önemli nedeninin insani ve İslami inançları icabı yardıma muhtaç insanlara yardımda bulunmak ve Libya halkına hizmet vermek olduğunu bildirdi.

Dünya müstekbirliğinin, dünya ve bölge kamu oyu nezdinde İran İslam Cumhuriyetinin simasını lekelemeye çalıştığını hatırlatan Salihi, Kızılay çalışanlarının ailelerinin göstermiş olduğu sabır ve fedakarlık sayesinde ve çekilen tüm ızdırap ve işkencelere rağmen İran halkının dostluk ve barış mesajının başta Libya halkı olmak üzere tüm dünya halklarına iletildiğini belirtti.

İran Kızılay Teşkilatı çalışanlarından 7 kişilik bir grub 65 gün önce Libya’da silahlı kişilerce kaçırılmış, ancak İran dışişleri bakanlığının yoğun uğraşıları sonucu bu kişiler Pazar günü serbest bırakılarak vatanlarına geri dönmüşlerdi.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Haziran 2021 (35) içerik yüklenmiştir.